Preşedintele interimar al CCR, despre indemnizațiile de 180.000 de lei: ”Niciunul dintre judecătorii constituţionali nu a solicitat şi nici nu a primit vreo sumă de bani”

Marian Enache, preşedintele interimar al Curţii Constituţionale a României / Arhivă
3 July 2025, 13:00 (actualizat 3 July 2025, 23:45)

Preşedintele interimar al Curţii Constituţionale a României, Marian Enache, a transmis joi că niciunul dintre judecătorii ce urmează să îşi încheie mandatul anul acesta “nu a solicitat şi nici nu a primit vreo sumă de bani”.

Cei trei judecători constituţionali care urmează să îşi încheie mandatul în anul 2025 sunt: Marian Enache, Livia Stanciu şi Attila Varga.

Marian Enache a făcut precizări, joi, cu privire la afirmaţiile apărute în spaţiul public referitoare la faptul că judecătorii constituţionali aflaţi la final de mandat în anul 2025 ar fi primit sumele de bani prevăzute de art.71 alin.(5) din Legea 47/1992 privind organizarea şi funcţionarea Curţii Constituţionale, respectiv şase indemnizaţii nete.

Acesta spune că, în virtutea competenţelor prevăzute de Legea 361/2023 privind personalul Curţii Constituţionale şi în calitate de ordonator principal de credite, secretarul general al Curţii are obligaţia informării lunare a preşedintelui şi a Plenului Curţii Constituţionale cu privire la operaţiunile efectuate în această calitate, sens în care prezintă Plenului Curţii informări, note şi/sau referate legate de execuţia bugetară, inclusiv cu privire la stadiul aplicării legilor cu referire la orice aspecte care privesc bugetul instanţei de contencios constituţional.

Bolojan, despre indemnizaţiile cerute de judecătorii CCR la final de mandat: Cred că sunt imorale în contextul actual

Premierul Ilie Bolojan a susținut, la Palatul Victoria, o conferință de presă în care a detalia pachetul de măsuri fiscale pe care le va lua Guvernul în perioada următoare pentru a rezolva problema deficitului bugetar excesiv. Întrebat despre indemnizaţiile cerute de judecătorii CCR la final de mandat, premierul a spus: Sunt legale, dacă au bani să le dea. Cred că sunt imorale, în contextul actual.

Articolul 71 alin.(5) din Legea 47/1992 specifică faptul că: “La încetarea mandatului, ca urmare a expirării termenului acestuia sau a imposibilităţii exercitării sale din motive de sănătate, judecătorii Curţii Constituţionale beneficiază de o sumă egală cu indemnizaţia netă de şase luni de activitate”.

Potrivit lui Marian Enache, în şedinţa administrativă a Plenului Curţii de miercuri, secretarul general a înaintat o notă referitoare la situaţia drepturilor prevăzute de art.71 alin.(5) din Legea nr.47/1992. Plenul a decis ca orice măsură luată de secretarul general în calitate de ordonator principal de credite să se deruleze potrivit legii şi cu avizul expres al Ministerului Finanţelor. Plenul nu a luat nicio decizie şi nicio hotărâre cu privire la drepturile prevăzute de art.71 alin.(5) din Legea nr.47/1992.

“Mai mult, niciunul dintre judecătorii al căror mandat se încheie în luna iulie 2025 nu a solicitat şi nici nu a primit vreo sumă de bani având ca temei prevederile art.71 alin.(5) din Legea 47/1992”, se subliniază în comunicat. Sursa: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite