Președintele FIFA îndeamnă Iranul să participe la Cupa Mondială. Iranienii vor să dispute meciurile în Mexic
Preşedintele FIFA, Gianni Infantino, face presiuni ca Iranul să participe la Cupa Mondială de fotbal din această vară, în ciuda conflictului pe care îl are în prezent cu Statele Unite, una dintre gazdele turneului final, informează DPA.
“Vrem ca Iranul să joace, iar Iranul va juca la Cupa Mondială. Nu există un plan B, C sau D – există doar planul A”, a declarat Infantino într-un interviu acordat unui post de televiziune mexican.
“Iranul îşi reprezintă poporul – atât pe cei care locuiesc în Iran, cât şi pe cei care locuiesc în străinătate”, a subliniat conducătorul FIFA, îndemnând această ţară să participe la turneul final.
Din cauza escaladării conflictului din Orientul Mijlociu, echipa naţională a Iranului nu doreşte să dispute cele trei meciuri ale sale din faza grupelor în Statele Unite, aşa cum este planificat, ci în Mexic.
Nu este clar dacă FIFA poate sau chiar este dispusă să accepte această cerere. Infantino a subliniat că Federaţia internaţională doreşte să se asigure că Iranul poarte participa la Cupa Mondială “în cele mai bune condiţii posibile”.
El a recunoscut, însă, că situaţia este “foarte complicată”.
SUA şi Israelul atacă Iranul de la sfârşitul lunii februarie, în timp ce Iranul ripostează la rândul său.
Preşedintele Federaţiei iraniene de fotbal, Mehdi Taj, a declarat recent că echipa ţării sale boicotează Statele Unite, dar nu şi Cupa Mondială, fără a oferi mai multe detalii, potrivit agenţiei oficiale de presă iraniene IRNA.

