Preşedinta Maia Sandu, primită la Vatican de Papa Leon al XIV-lea

12 September 2025, 13:34 (actualizat 12 September 2025, 22:31)

Preşedinta Republicii Moldova a fost primită la Vatican de Papa Leon al XIV-lea. Maia Sandu se află de doua zile in Italia, în vizită de stat.

Președinta Maia Sandu a avut o vedere de aproximativ o oră cu Papa Leon al XIV-lea.

Așa cum prevede protocolul Vaticanului, președinta Maia Sandu a fost întâmpinată în curtea palatului apostolic de către monseniorul Leonardo Sapienza, care a condus-o la suveranul pontiv.

Cei doi șefi de stat au discutat despre valorile creștinătății comune dar și despre promovarea păcii și solidarității.

La finalul întrevederii, Maia Sandu s-a întâlnit și cu un cardinalul secretar de stat alături de care a vizitat muzeele Vaticanului, în special Capela Sixtină.

Maia Sandu: Sanctitatea Sa m-a asigurat că Moldova este văzută, că Moldova este auzită

Astăzi am avut onoarea să mă întâlnesc cu Papa Leon al XIV-lea. Am vorbit despre pace, despre credința care ne ține împreună și despre drumul țării noastre spre o viață mai bună.

I-am povestit despre bunătatea și generozitatea moldovenilor, despre cum oamenii noștri rămân profund atașați de valorile creștine. Chiar și în timpuri grele, când regimul sovietic deporta preoți și transforma bisericile în grajduri, oamenii au păzit cum au putut lăcașele sfinte și au păstrat credința vie. Am vorbit și despre cum, cu un război la hotar, am știut să arătăm compasiune și solidaritate. Așa am devenit cunoscuți ca o țară mică, cu inima mare. Credința și omenia țin neamul nostru rezistent și demn.

Sanctitatea Sa m-a asigurat că Moldova este văzută, că Moldova este auzită. Cu voia lui Dumnezeu și prin munca noastră, ne vom croi un viitor în demnitate și pace, în marea familie europeană, a scris Maia Sandu pe rețelele de socializare.

Prezența la Vatican încheie vizita de stat de două zile pe care Maia Sandu a efectuat-o în Italia, unde s-a întâlnit și cu premierul Georgia Meloni și cu care a discutat despre cetățenii moldoveni care trăiesc în Italia, despre siguranța lor socială.

Au fost semnate și acorduri bilaterale, unul dintre acestea fiind recunoașterea în Italia a permiselor de conducere eliberate în Republica Moldova.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite