Presa din Madrid, după eliminarea Realului: ”Ce injustiție!”. Presa din Barcelona: ”În stradă (cu voi)!”

Sursa: captură Marca
16 aprilie 2026, 13:34 (actualizat 16 aprilie 2026, 14:09)

Eliminarea lui Real Madrid de către Bayern Munchen din Liga Campionilor stârnește în continuare scandaluri și controverse, în special pe seama arbitrajului.

Echipa din Madrid și susținătorii ei au luat foc după ce arbitrul sloven al partidei l-a eliminat, în minutul 78 al partidei, pe Camavinga, de la Real Madrid, după al doilea cartonaș galben primit pentru că a refuzat să pună mingea în joc – chestiune clar sancționată de Regulament.

Însă anturajul echipei ”blanco” nu a acceptat o astfel de decizie, presa din Madrid spunând la unison că ”așa ceva nu e permis la un astfel de nivel”.

”Ce injustiție!”, a titrat imediat după meci ziarul madrilen Marca, care a încheiat relatarea partidei cu un gust amar:

”Epuizarea colectivă a lăsat meciul la mila celui care ar fi comis o greșeală sau a celui care ar fi profitat de ea. Camavinga primise un cartonaș galben în minutul 78 pentru că l-a tras de mânecă pe Musiala. Iar după ce a comis un fault, a luat mingea, a împiedicat Bayernul să repună rapid în joc, iar Vincic a scos un al doilea cartonaș galben ridicol, stricând un meci extraordinar.

(…) Protestele de după fluierul final l-au copleșit pe Arda Güler, care și-a pierdut cumpătul.Un final crud pentru un Real Madrid care merita o despărțire mai frumoasă de Champions League. Un deznodământ pe măsura unui sezon îngrozitor. Urmează zile grele la Casa Blanca (n.r. – conducerea lui Real Madrid)”, a scris Marca.

De cealaltă parte, la Barcelona, a fost sărbătoare! Presa rivală din Catalunya i-a acuzat pe madrileni că, deși au fost mereu favorizați de arbitri de-a lungul anilor, nu pot accepta de astă dată onorabil înfrângerea.

”Dezastru pentru real Madrid. Încă un sezon fără trofeu. În stradă (cu voi)!”, a titrat Sport.

Nu știu să dea mâna la înfrângere”, a mai scris, la scurt timp după meci, ziarul catalan, care a reprodus scena cu jucătorii Madridului strânși în jurul arbitrului sloven, pentru a-i face reproșuri, lăsându-i pe învingătorii de la Bayern să aștepte sine die un salut respectuos de despărțire:

Problema Realului Madrid este de natură structurală, iar acest lucru îl face să accepte cu greu înfrângerile, mai ales atunci când le consideră nedrepte. Acolo a pierdut cu adevărat calificarea echipa albă și acolo și-au manifestat problemele sistemice. Bătălia finală, în încercarea de a-l prinde pe arbitrul Vinčić, a scos la iveală adevărata față a celor 15 titluri de Campioni. (…) Echipa albă a ales corpul arbitral ca țap ispășitor, o practică din ce în ce mai frecventă în rândul cluburilor numite mari.

Cu toate acestea, Vinčić nu a observat cum Antonio Rüdiger risca constant eliminarea. (…) Cei doi fundași centrali ai Madridului s-au jucat cu cartonașul galben ca și cum nu ar fi contat. Și asta face parte din vraja de a nu te gândi decât la prezent. Pentru că, până miercuri, arbitrul sloven avusese un bilanț pozitiv pentru albi. Aceștia nu au găsit o explicație pentru o înfrângere care îi doare mai mult decât oricare alta.

Acest lucru s-a concretizat în agitația finală pentru a cere explicații. Cu un căpitan precum Dani Carvajal care a aruncat injurii împotriva arbitrului după un sezon în care a avut un rol secundar. A făcut același lucru și în returul împotriva lui Arsenal din sezonul trecut, când a încercat să-l intimideze pe Bukayo Saka. Întotdeauna din linia a doua, la care este acum condamnat ca jucător, în ciuda faptului că a câștigat șase Ligi ale Campionilor.

Este ultima verigă a unei generații care se credea invincibilă și care s-a transformat într-un grup de individualități care au evitat să-și asume responsabilitatea după înfrângere. O practică repetată până la saturație, pe care nicio altă echipă din lume nu o adoptă. Este paradoxal, așadar, ca cea mai titrată echipă din istorie să fie cea care se ascunde. În mare parte, din cauza acestei relații proaste cu înfrângerea, care i-a fost mereu străină, chiar și atunci când a fost cu mult inferioară rivalilor săi”, a încheiat dur ziarul Sport.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite