Premierul ungar Viktor Orban afirmă că pregătirile pentru summitul Trump – Putin sunt încă în desfășurare: ”Când va veni momentul, îl vom organiza”
Pregătirile pentru o întâlnire la Budapesta între președintele SUA, Donald Trump, și președintele Rusiei, Vladimir Putin, sunt încă în desfășurare, a declarat miercuri premierul Ungariei, Viktor Orban, la o zi după ce summitul a fost pus în așteptare.
Întâlnirea planificată a fost suspendată după ce Moscova a respins un armistițiu imediat în Ucraina, ceea ce a umbrit eforturile de negociere. „(Ministrul de externe ungar, Peter) Szijjarto este la Washington. Pregătirile pentru summitul păcii continuă. Data este încă incertă. Când va veni momentul, îl vom organiza”, a scris Orban pe Facebook, notează Reuters.
Trump a anunțat săptămâna trecută că el și Putin se vor întâlni în curând în Ungaria pentru a încerca să pună capăt războiului din Ucraina.
Marți, Trump a declarat că nu dorește o „întâlnire irosită”, dar a sugerat că ar putea exista evoluții și că „vă vom anunța în următoarele două zile”.
Orban, care este în urma principalilor rivali în majoritatea sondajelor înaintea alegerilor parlamentare din 2026, este un aliat de lungă durată al lui Trump.
De asemenea, el a menținut relații calde cu Moscova, ceea ce i-a consolidat statutul de „oaie neagră” la Bruxelles, după ani de conflicte cu UE legate de ceea ce oficialii europeni numesc derapaje de la democrație în Ungaria.

