Premierul slovac Robert Fico a declarat, în prima apariție publică de la tentativa de asasinat, că ar fi vrut să îl însoțească pe Viktor Orban în Rusia
Premierul Slovaciei și-a făcut prima apariție în public, după tentativa de asasinat din luna mai. Șeful guvernului de la Bratislava a apărut la un miting electoral și a profitat de ocazie pentru a apăra vizita efectuată de premierul ungar Viktor Orban la Moscova. El a spus chiar că l-ar fi însoțit pe omologul său maghiar la Moscova, dacă sănătatea i-ar fi permis acest lucru.
Prim ministrul Slovaciei și-a făcut apariția vineri, în cadrul unei ceremonii care marchează Ziua Sfinților Chiril și Metodiu, o sărbătoare publică în Slovacia. El a vorbit stând pe un podium în ruinele unui castel datând de peste 11 secole, notează Reuters.
Fico a reiterat apelul la negocieri de pace în conflictul Ucraina-Rusia și a declarat că i s-ar fi alăturat lui Orban în vizita sa la Moscova dacă sănătatea i-ar fi permis. Declarațiile vin în contextul în care Viktor Orban s-a confruntat cu proteste din partea unor lideri UE pentru întâlnirea sa cu președintele rus Vladimir Putin.
“Nu există suficiente, repet, nu există suficiente discuții de pace, inițiative de pace”, a declarat Fico.
Premierul slovac a fost criticat pentru opiniile sale pro-Rusia, în timp ce ministrul său de externe s-a întâlnit cu omologul său rus, deși oficialii UE evită întâlnirile la nivel înalt cu Moscova.
Robert Fico este în recuperare medicală după ce la mijlocul lunii mai a fost împuscat de la mică distanță cu patru gloanțe.
El a fost atacat de un bărbat care a tras în momentul în care ținta sa saluta publicul, într-un oraș din centrul țării.

