Premierul Bolojan și ministrul Dezvoltării au anunțat măsurile privind reforma administrației publice locale: Vom avea un număr maxim de angajați ai primăriilor și ai Consiliilor Județene. Mai puțini polițiști locali

18 July 2025, 16:02 (actualizat 19 July 2025, 10:54)

Primăriile vor avea un număr limitat de angajați, în funcție de numărul locuitorilor. Mai puțini polițiști locali, iar contabilii și bibliotecarii vor lucra pentru mai multe comune. Sunt câteva dintre măsurile prezentate vineri de premierul Ilie Bolojan și Ministrul Cseke Attila, menite să reducă risipa din administrațiile locale și centrale. Sunt și măsuri din zona de fiscalitate, precum suspendarea permisului dacă nu iți plătești amenzile rutiere și achiziționarea unei mașini doar dacă nu ai datorii la stat. Primăriile vor fi nevoite să se descurce cu mai puțini funcționari și polițiști locali. În localitățile mici, contabilii și bibliotecarii, de exemplu, vor trebui să își completeze normele lucrând în mai multe locuri.

Premierul Ilie Bolojan și ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila, au susținut vineri o conferință de presă la Palatul Victoria, în care au anunțat pachetul de măsuri privind reforma administrației publice locale. Premierul a precizat că săptămâna viitoare vor fi anunțate și celelalte pachete de măsuri. Conferința de presă a fost transmisă în direct la TVR Info, iar principalele declarații sunt pe tvrinfo.ro.

Principala măsură anunțată de premierul Ilie Bolojan privește scăderea numărului de funcționari de la primării, consilii județene și a numărului de polițiști locali.

Primăriile vor avea un număr maxim de angajați, în funcție de mărimea localității. Șeful Executivului a precizat că va fi stabilit de asemenea un număr maxim de angajați și pentru consiliile județene.

Prim ministrul a arătat că propunerile vor fi discutate, începând de săptămâna viitoare, cu reprezentanții autorităților locale și cu factorii interesați. Până la finalul acestei luni, pachetul urmează să fie finalizat.

Una dintre măsurile importante care vor fi propuse este legată de plafonarea numărului de angajați, stabilirea unui număr maxim, care va fi stabilit pentru fiecare localitate la nivel național. Pentru primării, indicatorul principal va fi numărul de locuitori, pentru că în general primăriile au funcții asemănătoare. Pentru consiliile județene, indicatorii pot fi rafinați: nu doar numărul de locuitori dintr-un județ, pot fi numărul de unități administrative sau dacă are un spital județean în subordine (…) sau în funcție de numărul de autorizații de construire pe care Direcția arhitectului șef le elibereaz“, a explicat premierul.

Administrațiile locale care au un număr de angajați corect dimensionat vor avea flexibilitate în stabilirea organigramelor

Pe de altă parte, administrațiile locale care au un număr de angajați corect dimensionat vor avea flexibilitate în stabilirea organigramelor, a declarat Ilie Bolojan.

Astăzi avem situații în care avem primării cu un număr mic de angajați care funcționează foarte bine. Și avem primării, având o populație asemănătoare, cu un număr mult mai mare de angajați, unde nu se vede niciun plus serviciu, un plus de calitate. (…) Avem consilii județene care au un număr aproximativ de 100 de angajați și avem consilii județene mai mici, care au peste 200 de angajați, dar nu s-au constatat la cele cu număr redus disfuncționalități în activitate”, a spus premierul.

Ilie Bolojan a explicat că pachetul de măsuri vizează: mai multă eficiență; întărirea capacității administrative, astfel încât primăriile să devină ‘factori de dezvoltare’ a comunităților; descentralizarea, simplificarea și digitalizarea.

Limitarea numărului de polițiști locali, dar și dispecerate comune cu Poliția Națională

Prim-ministrul Ilie Bolojan a anunțat limitarea numărului de polițiști locali, dar și organizarea unor dispecerate comune pentru echipajele Poliției Locale și ale Poliției Naționale.

Măsura pe care o propunem este limitarea numărului de polițiști locali, în sensul în care norma care este astăzi stabilită, de un polițist la 1.000 de locuitori, să fie majorată. Cât? Va rămâne să stabilim în urma dialogului cu primăriile, în principal, reședință de județ, unde avem cel mai mare număr de polițiști locali din România“, a declarat premierul.

Ilie Bolojan a menționat că, în ceea ce privește numărul de polițiști locali, s-au înregistrat situații extreme. Astfel, există orașe care au un polițist la 2.000 de locuitori, dar există și localități cu dimensiuni asemănătoare în care numărul polițiștilor depășește limita legală.

De exemplu, Buzău este în această situație și nu reușește să îi aducă sub limita legală, din cauza proceselor care trenează de ani de zile. Dar nu s-a constatat ca într-un oraș cu număr mic de polițiști să avem infracționalitate sau problemele de curățenie scăpate de sub control. Sau în orașul cu personalul poliției locale supradimensionat lucrurile să fie total diferite“, a exemplificat șeful Executivului.

Premierul a anunțat și măsuri pentru a evita suprapunerile de competențe între Poliția Locală și Poliția Națională. În acest sens, a reamintit că ambele structuri au competențe în ce privește: ordinea publică și circulația.

Prin organizarea de dispecerate comune, nu mai ai cinci polițiști naționali într-un dispecerat și încă cinci polițiști locali într-un alt dispecerat. Prin direcționarea exactă a echipajului care răspunde de o anumită zonă la problema respectivă, se stabilesc clar responsabilități, se evită suprapunerile. Dacă camerele de luat vederi sunt toate duse într-un singur dispecerat, vă puteți da seama că toate polițiile își fac datoria mult mai bine, pentru că o bună parte din zona de intersecții aglomerate, de pietonal, zonele cu potențial infracțional ridicat sunt supravegheate și în felul acesta putem să evităm suprapunerile de forțe, putem să clarificăm responsabilitățile”, a spus prim-ministrul. 

Principalele declarații ale premierului Ilie Bolojan:

  • Administrația locală stă la baza administrației noastre
  • Vă prezentăm principalele propuneri pe care începând de săptămâna viitoare le vom discuta
  • Administrația locala e importantă, țara nu se schimbă doar din București
  • Sunt 3 direcții importante pe care le vizăm: O direcție este să avem mai multa eficiență si mai multă responsabilitate
    • a doua, să întărim capacitatea administrativă pentru a gestiona probleme, pentru a genera dezvoltare, ca primăriile sa fie factori de dezvoltare
    • A treia tine competența de descentralizare si digitalizare
  • Mă voi referi la prima direcție, cea de administrație mai eficientă
  • Principalele măsuri pe care le propunem:
  • Una dintre măsuri este legată de plafonarea numărului de angajați
  • Pentru primării indicatorul va fi numărul de locuitori
  • Pentru Consilii Județene, pot fi indicatori rafinați, pot fi numărul de unități administrative sau dacă ai un spital județean în subordine
  • Vom avea un număr maxim de angajați in funcție de numărul de locuitori si un număr maxim în funcție de Consiliile Județene
  • Acolo unde personalul a fost supradimensionat, va fi redus
  • Unde este redus, această măsură nu-i va afecta
  • Dacă n-au mai putut face angajări, vor avea flexibilitatea de a-și stabili organigramele
  • A doua măsură este limitarea numărului de polițiști locali
  • Norma de azi, de un polițist la 1000 de locuitori va fi majorată
  • Altă măsură este stabilirea unei grile de salarizare unică pentru unitățile care nu-și asigură din venitul propriu nici cheltuielile cu salarizarea
  • Altă măsură: alocarea fondurilor guvernului în funcție de eficiență – cum ar fi gradul de colectare a impozitelor
  • Altă măsură: posibilitatea ca un funcționar public să aibă norma împărțită între două-trei Primării
  • Reducerea cabinetelor aleșilor locali, inclusiv ai demnitarilor de la nivel central

Principalele declarații ale ministrului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila

  • Componenta Descentralizare: să existe posibilitatea să predăm atribuții de la nivelul administrației centrale la cele locale, împreună cu resursele aferente și cu imobilele
  • O măsură specifică: descentralizarea activității organizării jocurilor de noroc
  • Autoritatea locală să aibă dreptul de a decide dacă autorizează sau nu efectuarea acestei activități pe raza localității pe care o gestionează
  • Poate decide amplasarea acestor activități pe anumite zone, anumite străzi
  • Poate să decidă instituirea unei taxe speciale
  • Va fi instituit un termen de 6 luni de zile. În aceste 6 luni, cei care desfășoară aceste activități trebuie sa ceară acceptul autorității locale pentru a funcționa
  • Este o măsură de descentralizare prin care autoritatea locală decide dacă are un interes să aibă o astfel de activitate sau nu
  • Propunem ca suspendarea permisului de conducere să aibă loc dacă amenzile nu sunt achitate în 90 de zile
  • Radierea din circulație a unui vehicul, se va face doar cu stingerea tuturor datoriilor
  • Achiziționarea de autoturisme: se poate face atunci când datoriile sunt plătite
  • Autorizațiile de construcție: se vor da doar cetățenilor care și-au achitat taxele locale și amenzile
  • Propunem ca autoritățile locale să poată externaliza încasarea debitelor scadente, prin firme de executare fiscală
  • O măsură de transparență și corectitudine se referă la modificare Codului de procedură fiscală

Este al doilea pachet de măsuri fiscale pe care Guvernul își va asuma răspunderea

Măsurile anunțate vineri fac parte din al doilea pachet pe care Guvernul își va asuma răspunderea în Parlament.

Acestea urmează să fie definitivate până la finalul lunii iulie, atunci când Executivul va merge în Parlament pentru asumarea răspunderii, într-o sesiune extraordinară a Legislativului, a anunțat anterior premierul Ilie Bolojan.

Guvernul Bolojan și-a asumat deja răspunderea pentru primul pachet de măsuri fiscale, care urmează să intre în vigoare de la 1 august.

Cele mai importante sunt creșterea TVA de la 19% la 21%, creșterea accizelor pentru alcool și băuturi alcoolice și introducerea CASS de 10% la pensiile care depășesc pragul de 3.000 de lei.

CITIȚI ȘI: Prețurile vor crește cu 5% după primul val de măsuri fiscale. Antreprenori: „Românii vor simți scumpirile la finalul verii”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite