Români blocați pe aeroportul din Dubai, aduși cu avionul delegației oficiale

18 April 2024, 11:28 (actualizat 18 April 2024, 19:40)

Mai mulți români au fost prinși în mijlocul inundațiilor din Dubai. Printre ei, și un grup de tineri din Sibiu, care se vor întoarce acasă mâine, în aceeași aeronavă cu premierul Marcel Ciolacu, aflat și el împreună cu mai mulți miniștri în Emiratele Arabe Unite. De altfel, și programul delegației guvernamentale a fost scurtat din cauza inundațiilor devastatoare din regiune.

Un ansamblu folcloric din județul Sibiu, cu 20 de dansatori, dintre care opt minori și doi coregrafi, tocmai participase la un festival în Dubai și urma să se întoarcă acasă. Dar inundațiile care s-au abătut asupra emiratului le-au încurcat planurile.

FLORIN DRAGOTĂ: Chiar când ne-am pornit să plecăm spre aeroport, ideea a fost că nu ne-au lăsat să mergem că nu aveam cu ce, nu mai circulau metrouri, taxiuri, erau pur și simplu depășiți de situație și am stat în recepția hotelului. Toate zborurile anulate, pista era pur și simplu lac, ca la Veneția. Am contactat Consulatul, ne-a oferit un autocar, ne-au transferat până aici la Abu Dhabi, acum suntem bine cu copiii la hotel. De dimineață am fost sunat de domnul consul să stau în stand by mâine, dar nu știm ora exact când plecăm spre București.

Nu știu ora pentru că vor pleca cu aeronava delegației guvernamentale, care se află și ea în Emiratele Arabe Unite.

Premierul Marcel Ciolacu a decis că trebuie să se întoarcă acasă în cursul zilei de mâine, cu aeronava oficială cu care a venit delegația în țările arabe. În cursul zilei de ieri au fost aduși cu mai multe microbuze ale Ambasadei României din Dubai, au fost cazați. Totodată, programul pe care îl avea Marcel Ciolacu în Dubai a fost anulat.

Alte două grupuri de români au rămas blocate în Emirate. O parte dintre ei au fost transportați la Abu Dhabi și repatriați cu sprijinul companiei aeriene. Un alt grup a rămas în Dubai. Oamenii au fost cazați cu ajutorul Consulatului la un hotel până se va putea zbura din nou de pe aeroportul din Dubai. Românii care au ajuns deja acasă s-au plâns că timp de 40 de ore au fost blocați în aeroport, fără sprijin de la Consulat

Luminița Odobescu, ministrul Afacerilor Externe: A fost foarte dificil de ajuns, colegii noștri de la Consulat au încercat de câteva ori să ajungă la aeroport dar nu au putut să treacă, efectiv apa era de aproape doi metri și au trebuit să se întoarcă, dar au luat legătura cu compania de turism și cu aeroportul, solicitând sprijinul acestora. 

În Dubai a plouat în ultimele două zile mai mult decât într-un an și jumătate. Furtuna s-a oprit, dar a lăsat în urmă inundații fără precedent. Aeroportul, un hub important în regiune, își reia cu greu activitatea. Și aprovizionarea magazinelor este reluată cu precauție. Locuitorii spun că nu au mai trăit astfel de experiențe.

A fost absolut îngrozitor, cea mai puternică furtună pe care am văzut-o în Dubai, şi am mai avut furtuni urâte în trecut, dar nu se compară cu asta. A fost că o invazie extraterestră. Tuna şi fulgera non-stop, aproape non-stop.

În țările arabe cu precipitații puține, sistemele de preluare a apelor pluviale sunt mai puțin performanțe. Canalizarea în Dubai nu a făcut față acestei furtuni.

Deja au trecut mai mult de 24 de ore, avem cu toţii copii mici, câini, pe care i-am evacuat deja, am încercat să salvăm ce putem din lucruri şi încercăm să ne descurcăm fără electricitate.

O agenție guvernamentală de însămânțare a norilor, adică manipularea condițiilor meteo pentru a produce precipitații, a negat că ar fi avut activități înainte de furtună.


Mai mulți români au rămas blocați timp de 25 de ore pe aeroportul din Dubai, după ce emiratul a fost lovit de cantități uriașe de precipitații. Ministerul Afacerilor Externe a monitorizat situația lor prin Consulatul din Dubai.

Radu Filip, purtător de cuvânt al MAE: Unul dintre cele două grupuri de cetățeni români, care și-au semnalat inițial prezența în Aeroportul Internațional Dubai, a revenit în țară, prin intermediul unei curse care a operat din Abu Dhabi. Compania aeriană a asigurat deplasarea cetățenilor români din Dubai la Abu Dhabi. Cel de-al doilea grup de cetățeni români a fost sprijinit de către agenția de turism în vederea cazării până la identificarea unei soluții pentru revenirea acestora pe teritoriul României, prin intermediul curselor aeriene, după reluarea acestora. De asemenea, un al treilea grup de cetățeni români care a solicitat sprijin consular Consulatului General al României la Dubai a fost sprijinit în vederea cazării până la revenirea acestora pe teritoriul României.

Acest al treilea grup va ajunge acasă cu o cursă specială. 20 de tineri din Sibiu care participau la un festival în Dubai au pierdut avionul. Ei vor reveni acasă cu aeronava delegației guvernamentale care se află în vizită în Emiratele Arabe Unite.

CITEȘTE și Inundațiile din Dubai. Haos, cozi și mașini scufundate, după cele mai abundente precipitații din ultimii 75 de ani, în Emiratele Arabe Unite

Reprezentanţii Consulatului General la Dubai, în coordonare cu Centrala MAE, au în atenţie situaţiile individuale ale cetăţenilor români aflaţi în aeroportul Dubai şi intervin în continuare pentru identificarea de soluţii pentru revenirea acestora pe teritoriul României, prin intermediul curselor aeriene. Consulatul General va continua să ofere asistenţă cetăţenilor români până la revenirea acestora pe teritoriul României, precizează MAE.

Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Consulatului General al României la Dubai: + 971 4 3492970, + 971 4 3492972, + 971 4 3492973, +971 4 3492974, +971 4 3856771, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de operatorii Call Center în regim de permanenţă.

De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu un caracter de urgenţă, au la dispoziţie telefonul de urgenţă al consulatului: +971 50 937 4516.

Ploaia care a provocat inundațiile biblice în Dubai a durat 12 ore. Au căzut precipitații cât într-un an și jumătate. Apele au acoperit pistele aeroportului internațional, autostrăzile și străzile din oraș. Mulți, pur și simplu și-au abandonat mașinile în drum spre norocul unei pisicuțe care s-a prins de o portieră până a fost găsită de salvatori.

Inundații de proporții și în deșertul Oman. O viitură extrem de puternică a făcut mai multe mașini un morman. Cel puțin 20 de oameni au murit.

CITEȘTE și Oamenii de afaceri din Emirate vor să investească în România – fermă de vaci la lalomiţa și o fabrică de lapte praf. În Insula Mare a Brăilei ar putea fi construit un abator și un centru de procesare a cărnii

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite