Premierul Marcel Ciolacu: Nu există niciun risc pentru securitatea României. Suntem membri NATO
Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri, la Bruxelles, în conferința de presă de după întâlnirea cu șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, că nu există niciun motiv de îngrijorare privind securitatea României, care este membră NATO.
Premierul a refuzat să comenteze afirmațiile consilierului prezidențial Cristian Diaconescu, privind o posibilă înțelegere “Ialta 2” și o retragere a trupelor americane din estul Europei, dar a a dar asigurări că nu avem motive de îngrijorare în ceea ce privește securitatea.
“Sunt ferm convins că domnul Cristian Diaconescu vă va răspunde la orice fel de întrebare.
Din punctul meu de vedere, România nu are nici cel mai mic motiv de îngrijorare. România e o țară care a aderat la NATO. Și suntem membri NATO“, a subliniat Ciolacu.
Întrebat despre declarațiile vicepreședintelui american J.D Vance, privind anularea alegerilor din România, prim ministrul a declarat: “Este punctul domniei sale de vedere, o să încercăm pe canalele dilomatice să facem cât mai multe lămuriri, ca domnul vicepreședinte să aibă întregul tablou, cu ceea ce s-a întâmplat în România.”
În ceea ce privește relația României cu SUA în acest moment, Marcel Ciolacu este de părere că “Suntem într-un proces de schimbare în acest moment și de abordare a politicii externe nu numai cu România, a noii Administrații a președintelui Trump, dar cred că se va intra într-o normalizare.”

