Premierul Marcel Ciolacu: Dacă PNL iese de la guvernare, îmi depun mandatul
Aflat în vizită oficială în Italia, premierul Marcel Ciolacu a declarat că, dacă partenerii de Coaliţie decid să se retragă de la guvernare, în acel moment preşedintele Klaus Iohannis va primi mandatul său de prim-ministru. Totuşi, premierul a ţinut să precizeze că un astfel de scenariu este exclus. O asigurare a continuităţii Coaliţiei şi a proiectelor comune a venit şi de la preşedintele liberalilor, Nicolae Ciucă.
Premierul Marcel Ciolacu a declarat că, dacă partenerii de Coaliţie decid să se retragă de la guvernare, în acel moment preşedintele Klaus Iohannis va primi mandatul său de prim-ministru.
„Dacă este o decizie politică a partenerilor de Coaliţie să se retragă de la guvernare, în acel moment, domnul preşedinte Iohannis va primi mandatul meu de prim-ministru. Din discuţiile mele cu preşedintele Nicolae Ciucă este exlus un astfel de scenariu” declarat Marcel Ciolacu.
O asigurare a continuităţii Coaliţiei şi a proiectelor comune a venit şi de la preşedintele liberalilor, Nicolae Ciucă.
„Ne dorim foarte mult ca acest demers al nostru să se concretizeze în a avea o guvernare coerentă pentru că avem nevoie de o guvernare coerentă şi Coaliţia să îşi ducă mai departe obiectivele şi în acelaşi timp să asigurăm tot ce poate să reprezinte democraţia în ţara noastră şi derularea procesului electoral” a declarat Nicolae Ciucă.

