Premierul, întâlnire cu sindicatele din Energie. Derogări de la regulile pentru companiile de stat doar dacă se adoptă măsuri de eficientizare și de reducere a ajutoarelor de stat
Prim-ministrul Ilie Bolojan a discutat, joi, la Palatul Victoria, cu o delegație a sindicatelor din domeniul energiei cu privire la problemele semnalate de angajați și soluțiile pentru rezolvarea acestora. Minerii și energeticienii au protestat la Guvern, nemulțumiți de scăderea veniturilor și nerespectarea contractelor.
Premierul a arătat că solicitările de derogare de la prevederile aprobate anul trecut pentru toate companiile de stat pot fi acceptate numai în cazul celor care adoptă măsuri pentru creșterea eficienței și reducerea ajutoarelor de stat cerute ministerelor tutelare, se precizează într-un comunicat al Guvernului.
Un memorandum care să clarifice toate aspectele urmează să fie discutat în ședința de guvern de săptămâna viitoare.
La întâlnire au participat vicepremierul Marian Neacșu, și ministrul Energiei, Bogdan Ivan.
De asemenea, a participat președintele directoratului la Societatea Complexul Energetic Oltenia S.A., Dan Plaveti.
Din partea sindicatelor au participat președintele Federației Naționale Mine Energie, Dumitru Pîrvulescu, vicepreședinții Federației Naționale Mine Energie Cristian Rădaru și Ionescu Gelă, precum și președintele Sindicatului Energia Rovinari, Constantin Mândrescu.
Minerii și energeticienii din Federația Națională Mine-Energie au participat, joi, la un protest în fața sediului Guvernului. Ei acuză încălcarea contractelor individuale de muncă ale salariaților din cadrul Societății Complexul Energetic Oltenia.

