Minerii și energeticienii protestează la Guvern. Nemulțumiri privind scăderea veniturilor și nerespectarea contractelor

19 February 2026, 09:10 (actualizat 19 February 2026, 14:31)

Este protest în centrul Capitalei, chiar în fața clădirii Guvernului. Minerii și energeticienii din Federația Națională Mine-Energie acuză încălcarea contractelor individuale de muncă ale salariaților din cadrul Societății Complexul Energetic Oltenia.

Angajații reclamă neacordarea voucherelor de vacanță și a tichetelor de masă, dar și lipsa protecției sociale pentru 2.000 de persoane care au contracte de muncă pe perioadă determinată.

Protestul este programat până la ora 17.

Înainte de începerea manifestației, ministrul Energiei a anunțat, într-un mesaj pe Facebook, că a inclus în ședința de Guvern memorandumul care prevede ca salariații Complexului Energetic Oltenia să primească în continuare bonuri de masă.

Sindicatele cer soluții clare pentru locurile de muncă, pensii și pentru viitorul minelor Lupeni și Lonea, avertizând că închiderea capacităților pe cărbune fără alternative funcționale ar putea duce la scumpirea energiei.

Sindicaliștii atrag atenția asupra dezechilibrelor din piața energiei, care ar duce la creșterea accentuată a prețurilor la electricitate.
Aceștia susțin că închiderea capacităților pe cărbune trebuie făcută doar după punerea în funcțiune a noilor grupuri pe gaz de la Turceni, Ișalnița și Paroșeni, precum și a reactoarelor 3 și 4 de la Cernavodă.

La miting participă salariați de la C.E. Oltenia, de la Cernavodă, de la Hidroserv, Hidroelectrica, dar si de la Compania Națională a Uraniului şi Complexul Energetic Valea Jiului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite