Premierul Indiei, Narendra Modi, întâlnire jovială cu Putin. Zelenski: Este o dezamăgire uriașă
În ziua în care Rusia a lovit cel mai mare spital pentru copii din Ucraina și mai multe orașe, în atacuri soldate cu zeci de morți, Vladimir Putin l-a invitat pe premierul Indiei, Narendra Modi, la o demonstrație de echitație, în reședința prezidențială din apropiere de Moscova.
Putin l-a condus pe oaspetele său într-o mașinuță după modelul celor folosite pe terenurile de golf, până la manejul din complexul prezidențial. Împreună au asistat la o demonstrație de echitație, cu steagurile naționale ale celor două țări.
“Este o dezamăgire uriașă și o lovitură devastatoare pentru eforturile de pace să văd cum liderul celei mai largi democrații din lume îl îmbrățișează pe cel mai sângeros criminal din lume, la Moscova, într-o astfel de zi”, a transmis președintele Ucrainei,
Volodimir Zelenski, într-o postare pe rețelele sociale, spune că Modi se află în Rusia pentru o vizită de două zile.
Un înalt oficial de la New Delhi a declarat săptămâna trecută că remedierea dezechilibrului comercial dintre cele două țări și situația cetățenilor care au fost induși în eroare să lupte în conflictul din Ucraina s-ar număra printre prioritățile principale ale lui Modi la Moscova.

