Premierul Ilie Bolojan s-a întâlnit la Bruxelles cu vicepreședinta Comisiei Europene, Roxana Mînzatu

26 February 2026, 14:08 (actualizat 26 February 2026, 19:16)

Premierul Ilie Bolojan s-a întâlnit la Bruxelles, cu vicepreședintele executiv al Comisiei Europene, Roxana Mînzatu, comisar pentru drepturi sociale și competențe, locuri de muncă de calitate și pregătire.

În cadrul discuțiilor, premierul a afirmat că absorbția fondurilor din PNRR este o prioritate, iar provocările sunt îndeplinirea jaloanelor și ritmul de implementare a proiectelor.

Pentru proiectele care nu vor mai putea fi realizate, se vor căuta alternative din alte surse. Obiectivul este să deblocarea fondurilor europene.

Premierul a mai afirmat că săptămâna viitoare ar trebui încheiate discuțiile legate de bugetul național.

Cei doi oficiali au discutat și pe zona de politici sociale, au fost discuții legate de oportunități de a sprijini persoanele vulnerabile, pe cele din zona rurală, dar și despre fonduri disponibile și pentru studenții Erasmus.

Premierul Ilie Bolojan efectuează o vizită de lucru la Bruxelles, unde are discuții cu președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.

Totodată, Ilie Bolojan participă la Eastern Border Regions High-Level Conference (Conferința la nivel înalt privind regiunile estice ale Uniunii Europene), unde va susține o alocuțiune.

Ulterior, va avea declarații de presă la sediul Reprezentanței Permanente a României pe lângă Uniunea Europeană.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite