Premierul Ilie Bolojan: România nu va genera situaţii care să ne atragă într-un război
Premierul Ilie Bolojan a declarat, joi, că România nu va genera situaţii care să o atragă într-un război.
“România nu va genera situaţii care să ne atragă într-un război. Ceea ce face România în prezent şi ceea ce a făcut în aceşti ani a fost să îşi apere frontierele, să participe la apărarea europeană, să respecte parteneriatele strategice cu partenerii noştri – cu SUA, cu NATO, cu partenerii europeni – şi să încercăm ca lucrurile pe care ne-am angajat să le deţinem, pentru a ne asigura apărarea ţării noastre, pe teritoriul nostru, să le achiziţionăm, să ne facem aceste dotări. Asta face România“, a spus Ilie Bolojan, pentru Antena 3, citează Agerpres.
Premierul a subliniat că ţara noastră nu provoacă şi că “nu există niciun fel de intenţie” de a genera războaie.
“(România – n. r.) nu provoacă, nu creează niciun fel de probleme. Şi mergând după această logică, nu există niciun fel de intenţie, cu toată zvonistica, de a genera războaie, de trimite pe tinerii noştri în război. Aceste dezinformări repetitive apar, din păcate, destul de frecvent şi, fără niciun fel de echivoc, nu există niciun temei real într-o astfel de discuţie“, a precizat prim-ministrul.
Bolojan a menţionat că dezinformările dau rezultate atunci când au “un teren fertil”, iar autorităţile trebuie să recâştige încrederea populaţiei.
“Când o ţară e stabilă economic, stabilă ca încredere, dezinformarea nu are efecte. E ca un organism sănătos, vitaminizat, căruia răceala nu îi provoacă daune mari“, arătat premierul.

