Premierul Ilie Bolojan, vizită oficială la Viena: interconectarea energetică, pe masa discuțiilor cu cancelarul Austriei. Întrevedere cu prim-ministrul Ungariei, pe agendă

Premierul Ilie Bolojan
2 December 2025, 14:02 (actualizat 2 December 2025, 21:18)

Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, va efectua o vizită oficială la Viena, Austria, în perioada 3–4 decembrie, la invitația omologului austriac.

În cadrul vizitei, prim-ministrul va avea întâlniri cu cancelarul federal al Austriei, Christian Stocker, care va fi însoțit de ministrul federal pentru Europa, Integrare și Familie, Claudia Plakolm, ministrul federal al Economiei, Energiei și Turismului, Wolfgang Hattmannsdorfer, și ministrul federal al Finanțelor, Markus Marterbauer, potrivt unui comunicat.

Programul vizitei include discuții în format tête-à-tête, convorbiri în plen, precum și un dejun de lucru oferit de cancelarul austriac, la care vor participa reprezentanți ai companiilor românești și austriece. De asemenea, prim-ministrul va participa la recepția de Ziua Națională a României, organizată de Ambasada României în Austria.

Obiectivul principal al vizitei este ”consolidarea relațiilor bilaterale, atât în plan politico-diplomatic, cât și economic și o coordonare mai strânsă în plan regional și european, având în vedere provocările actuale din regiunea noastră.”

“Este vorba despre relansarea relaţiilor economice bilaterale. Şi un punct foarte important va fi interconectarea în domeniul energiei, acesta va fi un element important pe ordinea de zi”, a declarat Ioana Dogioiu, marţi, într-o conferinţă de presă susţinută la Palatul Victoria.

Cooperarea în sectorul economic va viza și alte domenii cu potențial de creștere a investițiilor pe ambele piețe.

Potrivit comunicatului, discuțiile vor aborda și sprijinul Austriei în procesul de aderare a României la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE).

O atenție specială va fi acordată cooperării în domeniul energetic. Asigurarea unor prețuri accesibile ale energiei electrice pentru populație și competitive pentru companii rămâne, pe lângă securitatea energetică, o prioritate majoră pentru Guvernul României.

Un element important în această direcție îl reprezintă îmbunătățirea interconectării în sectorul energiei electrice între statele din regiunea noastră, subiect pe care premierul Ilie Bolojan îl va aborda cu cancelarul federal Christian Stocker, mai arată sursa citată.

”Pentru a face progrese reale, este însă esențial să avem un dialog deschis și cu vecinii direct implicați și afectați de funcționarea actuală a interconectărilor în sectorul energiei electrice. De aceea, în drum spre Viena, premierul Ilie Bolojan va avea o întâlnire la Budapesta cu premierul Ungariei Viktor Orban, cu participarea liderului UDMR Kelemen Hunor. Va fi discutată cooperarea între România, Ungaria și Austria pentru dezvoltarea interconectărilor în sectorul energiei electrice”, se precizează în comunicat.

În Austria, premierul va fi însoțit de Bogdan Ivan, Ministrul Energiei, Oana Țoiu, Ministrul Afacerilor Externe, Mihai Jurca, Șeful Cancelariei Prim-Ministrului și Dragoș Hotea, Secretar de Stat.

Mizele vizitei în Austria și Ungaria

Potrivit unor surse, mizele întrevederilor premierului Ilie Bolojan cu cancelarul Austriei și prim-ministrul ungar sunt economice. România are cea mai scumpă energie din UE, iar problema constă în faptul că între Austria și Ungaria nu există interconexiune. Potrivit surselor, Guvernul negociază o rețea sub 50 de kilometri cu cele două țări, astfel încât România să poată cumpăra energie mai ieftină din Vest.

Un alt subiect este Neptun Deep. România consumă 10 mil. de metri cub de gaz pe an. Din 2027, când va începe exploatarea în Neptun Deep, se pot produce în medie în următorii 10 ani câte 8 mil. de metri cubi de gaz pe an. Astfel, Guvernul negociază exportul de gaze și rutele spre centrul Europei, mai menționează aceleași surse.

Alte subiecte care se află pe agendă, potrivit surselor, sunt: strategia pe Dunăre, investiții în energia regenerabilă, reconstrucția Ucrainei, discuții cu sectorul bancar, învățământul dual, situația din Ucraina, negocierile privind bugetul UE, dar și relansarea relațiilor bilaterale.

Austriecii sunt printre principalii investitori în România. Valoarea schimburilor comerciale dintre România și Austria în anul 2024 a fost de 5,79 miliarde euro, din care 1,88 miliarde euro exporturi românești și 3,90 miliarde euro importuri. Valoarea schimburilor comerciale dintre România și Austria în primele 6 luni din 2025 este de 2,99 miliarde euro, din care 0,97 miliarde euro exporturi și 2,02 miliarde euro importuri.

Principalele 3 categorii de produse exportate de România în Austria în anul 2025 (date la 30 iunie 2025) sunt: Maşini, aparate și materiale electrice și părți ale acestora (177,75 milioane euro), Automobile, tractoare, biciclete, alte vehicule, accesorii (167,41 milioane euro) și Reactori nucleari, boilere, mașini și dispozitive mecanice (145,96 milioane euro).

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite