Premierul Ilie Bolojan a început o vizită în Germania, la invitația cancelarului german Friedrich Merz

27 January 2026, 16:46 (actualizat 27 January 2026, 21:48)

Premierul Bolojan este în vizită oficială în Germania, cea mai mare economie europeană. S-a întâlnit cu președintele Camerei de Comerț și Industrie, iar mâine va discuta cu Friedrich Merz, cancelarul german şi cu alţi oficiali de rang înalt.

Premierul Ilie Bolojan a început astăzi o vizită în Germania, cea mai puternică economie a Europei, pentru discuții care pot influența investițiile și locurile de muncă din România.

Premierul s-a întâlnit cu Dr Volker Treier, Chief Executive Foreign Trade and Global Network (președintele Camerei de Comerț și Industriei a Germaniei) a transmis Vlad Ungar, pentru TVR Info.

Imagini de la întâlnirea cu oficialul Camerei de Comerț germane:

Întrevederea premierului Ilie Bolojan cu Dr Volker Treier, Chief Executive Foreign Trade and Global Network (Foto: gov.ro)

Vor fi discuții importante și asta în contextual în care datele colectate până în luna septembrie a anului trecut arătau că schimburile comerciale dintre România și Germania au ajuns la 31 de miliarde de euro.

Mâine, la ora 15.00, premierul României va fi primit de omologul său german, Friedrich Merz, cei doi vor avea discuții bilaterale, iar apoi  la ora 16.00, ora României, va avea loc o conferință de presă.

Sunt discuții importante, legate de securitatea pe flancul estic, investițiile germane în România, acea fabrică de pulberi în care s-a implicat compania germană Rheinmetall, dar și despre modul în care România și Germania vor coopera în perioada următoare, în ălan European și în cadrul Alianței Nord-Atlantice.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite