Premierul desemnat a prezentat primele nume din echipa cu care va solicita votul de învestitură al Parlamentului. Cine stârnește controverse

9 June 2026, 19:17 (actualizat 9 June 2026, 19:23)

Dacă unele propuneri au fost primite favorabil, altele au stârnit controverse și reacții critice din partea scenei politice. Disputa s-a mutat rapid în spațiul public, unde adversarii vorbesc despre influențe politice mascate, în timp ce Eugen Tomac susține că a ales profesioniști și cere mai multă flexibilitate în evaluarea viitorilor miniștri.

Eugen Tomac a stabilit câțiva dintre miniștrii cu care vrea să meargă în parlament pentru votul de învestitură. La Educație va fi propus consilierul prezidențial Sorin Costreie, iar la Apărare ambasadorul României la NATO, Dan Neculăescu. Ministerul de Externe ar putea fi condus de Luca Niculescu, propunerea pentru Mediu este Teodor Dulceaţă. Florin Duma ar putea fi la Economie, iar Carmen Moraru, la MIPE.

Dacă în cazul lor reacțiile sunt mai degrabă pozitive, propunerile pentru Ministerul Dezvoltării – sociologul Vladimir Iona; sau pentru Agricultură – rectorul ASE, Nicolae Istudor, au stârnit critici virulente. E vorba despre tehnicieni roșii, a acuzat prim-vicepreședintele PNL, Ciprian Ciucu. Răspunsul lui Eugen Tomac: Să nu fim mai catolici decât Papa!

Unele nume de pe listă i-au iritat pe liberali. Ciprian Ciucu susține că echipa  propusă de Eugen Tomac are tehnicieni roșii, ba chiar și membri PNL, iar partidul nu susține prezența lor în guvern. Liderul liberal suspectează o înțelegere cu PSD și spune că un indiciu în plus este anunțul că în cazul în care guvernul Tomac ar cădea la vot, președintele ar urma să desemneze un tehnocrat, mizând pe teama parlamentarilor de a se ajunge la anticipate.

Eugen Tomac a făcut azi apel la partide să fie deschise la dialog pentru deblocarea situației. El a explicat și cum a alcătuit lista cu miniștrii.

Eugen Tomac, prim-ministru desemnat: În momentul de față avem nevoie de un guvern cu puteri depline pentru a debloca activitatea statului român, blocajul face rău României. Am văzut exigențele partidelor și am încercat să mă încadrez ca să găsesc un compromis rezonabil, un guvern fără membri de partid nu poate fi eficient dacă nu va avea deschidere, ca să ducă la bun sfârșit obiectivele asumate de partidele prooccidentale. Să fim mai flexibili și nu mai catolici decât Papa.

Parlamentul ar urma să decidă cel mai probabil marți dacă acordă votul de învestitură guvernului Tomac.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite