Premierul: Corupția este un cost social care nu ne ajută. Nu trebuie să ne spună altcineva, o constatăm noi zi de zi
Premierul Ilie Bolojan a comentat vineri, în cadrul unei conferințe de presă susținute după ce a făcut bilanțul la 100 de zile de mandat, raportul Departamentului de Stat al SUA din septembrie, care a semnalată o percepție larg răspândită privind corupția în România.
„Dacă nu ne-am încasat taxele și impozitele decât parțial, dacă avem evaziune fiscală, uneori în stil mare, acest lucru nu se poate face decât cu oameni care tolerează aceste lucruri din sistem, direct sau indirect, implicați în diferite scheme de corupție”, a explicat Bolojan.
Premierul a subliniat că soluțiile pentru reducerea corupției sunt multiple și trebuie abordate sistemic. „Orice măsură care duce la debirocratizare, simplificare și digitalizare va diminua aceste posibilități. Iar acolo unde măsurile administrative nu au efect, Parchetele și instituțiile competente trebuie să-și facă datoria”, a precizat Bolojan.
Prim ministrul a arătat că sprijină în mod constant măsuri menite să asigure o administrație „curată și corectă” în relația cu cetățenii și investitorii, români sau străini.
„Corupția este un cost social care nu ne ajută. Nu trebuie să ne spună altcineva, ci trebuie să o constatăm noi zi de zi și, uneori, românii o constată”, a conchis premierul.
Bolojan a subliniat că lupta împotriva corupției trebuie să fie o acțiune permanentă, desfășurată pe mai multe planuri, cu implicarea fiecărei autorități responsabile.

