Premierul Bolojan: Criza apei ne arată defecțiuni de sistem. Se lucrează la soluţii astfel încât, mai repede de luni, locuitorii afectaţi să poată beneficia de apă
Premierul confirmă că populația din zonele afectate ar putea primi apă potabilă mai devreme, deși inițial se anunțase că luni s-ar putea remedia problemele. Aflat în vizită la Viena, Ilie Bolojan a declarat că în zilele următoare se va ști și cine sunt vinovații pentru situația de la barajul Paltinu.
El a subliniat că, în zilele următoare, cei care sunt responsabili vor răspunde pentru această situaţie.
”În afară de aspectele care ţin de poziţionări politice, atunci când ai o situaţie de urgenţă cum este cea pe care o avem în judeţul Prahova, în principal, prima obligaţie a tuturor celor responsabili este să rezolve problemele şi înţeleg că se lucrează la soluţii în aşa fel încât mai repede de luni locuitorii care sunt afectaţi, inclusiv companiile care lucrează în zonă, să poată beneficia de apă”, a precizat Bolojan, la Viena, la o conferinţă de presă comună cu cancelarul austriac, Christian Stocker.
Prim-ministrul a fost întrebat despre situaţia celor peste 100.000 de români din judeţele Dâmboviţa şi Prahova care nu au apă potabilă până luni, ce poate face Guvernul şi dacă ministrul Mediului, Diana Buzoianu, ar trebui să facă un pas în spate.
Potrivit premierului, trebuie luate măsuri ca astfel de situaţii să nu se mai întâmple.
”Având în vedere că aceste lucruri arată şi defecţiuni de sistem, ceea ce trebuie să facem în astfel de situaţii este să luăm măsuri pentru ca să nu mai ajungem în astfel de situaţii, iar cei care sunt responsabili de astfel de evenimente trebuie să răspundă pentru aceste lucruri şi asta se va întâmpla în zilele următoare”, a transmis Ilie Bolojan.

