Premierul Bolojan, cină de lucru cu omologul ungar, Viktor Orban, la Palatul Victoria. Colaborarea dintre cele două ţări, pe agenda discuțiilor

23 July 2025, 13:40 (actualizat 24 July 2025, 07:55)

Premierul Ungariei, Viktor Orban, a fost primit, miercuri seară, la Palatul Victoria din Capitală, la o întâlnire informală cu premierul Ilie Bolojan, în contextul vizitei private pe care acesta o efectuează în România.

Cei doi oficiali au discutat despre relațiile dintre România și Ungaria, punând accent pe proiecte concrete care pot aduce beneficii reale cetățenilor din ambele țări, indiferent de etnie. Premierul român a subliniat că România își dorește o relație constructivă cu Ungaria, axată pe cooperare reală și rezultate clare, se arată într-un comunicat al Executivului.

Discuțiile au vizat în principal creșterea schimburilor comerciale – care au depășit 13,3 miliarde de euro în 2024 – și dezvoltarea unor proiecte comune de infrastructură și interconectare“, se detaliază în comunicat.

Premierul Ilie Bolojan a prezentat şi direcţiile principale ale poziţiei României în UE, subliniind nevoia de unitate şi solidaritate în faţa provocărilor actuale, se mai arată în comunicatul Guvernului. 

Viktor Orban e primul demnitar străin pe care Ilie Bolojan îl primește la București în calitate de prim-ministru. Nu a existat o primire oficială cu Garda de onoare, pentru că e vorba despre o întâlnire informală.

Viktor Orban merge la Universitatea de Vară “Tusvanyos”, de la Băile Tuşnad

Miercuri a avut loc deschiderea oficială a Universităţii de Vară “Tusvanyos”, de la Băile Tuşnad, ajunsă la cea de a 34-a ediţie, premierul ungar Viktor Orban urmând să îşi susţină tradiţionalul discurs în cursul zilei de sâmbătă. 

Și înaintea discursului său de anul trecut de la Băile Tușnad, Viktor Orbán s-a întâlnit cu prim-ministrul de atunci al României, Marcel Ciolacu. Premierul ungar a purtat discuții la București cu Marcel Ciolacu, tema principală fiind aderarea României la spațiul Schengen. Potrivit informațiilor Maszol, la fel ca în 2024, și de această dată va fi prezent la întrevederea prim-miniștrilor Hunor Kelemen, președintele UDMR.

Pentru Ungaria, cooperarea bună cu România este un interes național absolut, mai ales în contextul în care, din cauza greșelilor repetate ale Bruxelles-ului, Europa se află constant la marginea unei crize energetice – a declarat Péter Szijjártó, ministrul ungar al afacerilor externe și al comerțului exterior, luni la Budapesta, după întâlnirea cu Barna Tánczos, viceprim-ministrul României.

Ministrul ungar de externe: Ungaria îi va susține pe etnicii maghiari din Transilvania și Ținutul Secuiesc

Ministrul de externe ungar, Peter Szijjarto, a afirmat luni, referindu-se la relațiile cu România, că guvernul ungar ‘urmărește întotdeauna cea mai bună cooperare posibilă cu o țară în care trăiește o uriașă comunitate etnică maghiară, deoarece ultimii ani au demonstrat pentru toată lumea că atunci când Ungaria și o țară vecină mențin relații bune este cel mai bine pentru maghiarii locali’, relatează MTI.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite