Premieră în România. Primăria din Corbeanca i-a amendat pe cei care nu aveau polițe de asigurare obligatorie împotriva dezastrelor naturale

22 October 2025, 21:36

Premieră în România! O primărie i-a amendat pe proprietarii care nu aveau polițe de asigurare obligatorie împotriva dezastrelor naturale. Legea care prevede sancțiuni este în vigoare încă din 2008, dar asigurări sunt puține: doar pentru o locuință din patru există polițe împotriva cutremurelor, indundatiilor și alunecărilor de teren. Lipsa amenzilor este unul din principalele motive pentru care oamenii nu și-au asigurat casele.

Localnicii din comuna ilfoveană Corbeanca s-au dus la primărie să ceară explicații, după ce au primit acasă amenzile pentru lipsa asigurărilor obligatorii. Unii le-au și plătit, alții nu.

Sunt primele sancțiuni acordate de o autoritate locală pentru lipsa asigurării obligatorii a locuințelor împotriva dezastrelor naturale, în cei 17 ani de când exsită legea.

Suntem amendați cu 500 de lei, pentru că nu am făcut asigurare. N-am completat-o. Pentru că am avut până în septembrie.

Am primit o amendă pentru două locuințe. Eu, practic, locuiesc într-o locuință, nu am două. Și am făcut solicitare acum la primărie să o scot din locuință în anexă gospodărească, pentru că este un coteț. E o casă veche.

Am venit doar să fiu sigură că nu voi primi așa ceva.

Până în prezent, Primăria Corbeanca a dat aproape 1.800 de amenzi, în valoare totală de aproximativ 900.000 de lei.

Ştefan Adrian Apăteanu, primarul comunei Corbeanca, județul Ilfov: Motivul este respectarea legii. Trebuie să încetăm să ne furăm căciula. Această lege este una care pune la adăpost proprietarii de imobile pentru eventualitatea în care are loc un dezastru natural și locuința lor este afectată. Una este să îi dau eu 10.000 de lei ajutor de urgență, că îmi permite legea asta, și alta este să primească 100.000 de lei de la statul român, pentru că a avut asigurare.

Angajații primăriei reclamă însă că întâmpină și unele probleme, când trebuie să aplice legea. Au cerut lămuriri suplimentare Pool-ului de Asigurări Împotriva Dezastrelor Naturale pentru situațiile în care au de amendat copropietari sau când la o adresă figurează mai multe imobile.

Florin Sabău, inspector, Impozite şi Taxe Locale, Primăria Corbeanca: Nu există nicăieri o normă de aplicare care să îmi zică pe cine amendez, cum îl amendez, ce fac dacă are mai multe case, ce fac dacă e proprietar în mai multe părți. Care dintre ei o să ia amendă?

Nicoleta Radu, director general, PAID: Asigurarea are ca obiect locuința și nu propriearii sau copropietarii, deci, dacă există o asigurare pe acea locuință, atunci se consideră datoria legală îndeplinită. Deci lucrurile astea se pot corecta prin înțelegerea mecanismului de funcționare a acestei asigurări și încurajăm pe cei care au neclarități să ia legătura cu noi.

O soluție luată în calcul e ca asigurările să fie identificate în funcție de numărul cadastral și nu în funcție de adresă.

Prețul unei polițe este de 50 sau 130 de lei pe an, în funcție de tipul locuinței.

Cătălin Deacu, jurnalist TVR: Proprietarii care nu au o poliță de asigurare obligatorie împotriva dezastrelor naturale riscă amenzi cuprinse între 100 și 500 de lei, potrivit legii. Cei amendați pot plăti în termen de 15 zile doar jumătate din minim, adică 50 de lei.

În prezent, în toată țara, aproximativ trei locuițe din patru sunt neasigurate împotriva dezastrelor naturale. Specialiștii susțin că lipsa amenzilor este una dintre principalele cauze pentru numărul mic de polițe obligatorii pentru proprietăți.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă