Predoiu, de ziua Jandarmeriei: Misiunea ei este în beneficiul cetăţenilor, pentru liniştea comunităţilor

3 April 2026, 15:36 (actualizat 3 April 2026, 22:12)

Jandarmeria Română este o instituţie fundamentală a statului, iar misiunea ei este, în ultimă instanţă, în beneficiul cetăţenilor, pentru siguranţa acestora, pentru liniştea comunităţilor, pentru apărarea ordinii de drept, pentru protejarea unui spaţiu public în care viaţa democratică să poată funcţiona normal, a declarat, vineri, ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, cu ocazia Zilei Jandarmeriei.

Vineri sunt marcaţi 176 de ani de la înfiinţarea Jandarmeriei Române, instituţie cu o istorie solidă şi un rol esenţial atât pentru cetăţeni, cât şi pentru stat.

Predoiu a subliniat că Jandarmeria reprezintă un pilon al ordinii publice în România, fiind prezentă la marile evenimente şi adunări publice, intervenind în situaţii de violenţă, asigurând protecţia instituţiilor şi a obiectivelor importante, precum şi securitatea transporturilor speciale. De asemenea, jandarmii sunt implicaţi în activităţi de protecţie în jurul şcolilor şi în sprijinul altor structuri ale MAI, inclusiv în situaţii de urgenţă.

“În 2025, Jandarmeria Română a fost, de asemenea, prezentă acolo unde a fost nevoie de ea. Ca întotdeauna! A fost un an greu, cu presiune publică, cu multe evenimente de amploare, cu tensiuni şi cu un climat social complicat. Şi totuşi, Jandarmeria a rămas la datorie şi şi-a făcut datoria”, a mai spus ministrul de Interne.

El a adăugat că Jandarmeria nu apără doar ordinea publică, ci şi ordinea democratică, subliniind că lipsa ordinii conduce la anarhie, dezordine şi vulnerabilitate socială.

“Într-o societate liberă, oamenii au dreptul să se exprime, să participe la viaţa publică, să protesteze, să susţină idei şi cauze, dar toate acestea trebuie să se desfăşoare în cadrul legii. Libertatea are nevoie de ordine. Fără ordine publică, libertatea devine fragilă şi se pierde. Fără respect pentru lege, drepturile celor de bună-credinţă devin vulnerabile. Rolul Jandarmeriei este tocmai acesta: să păstreze deschis, sigur şi civilizat spaţiul public, pentru ca cetăţenii să îşi poată exercita drepturile liber şi cu respect faţă de drepturile celorlalţi. Graniţa dintre libertate şi anarhie este de multe ori pusă sub presiune şi atunci trebuie apărată cu hotărâre, tot pe baza legii”, a afirmat Predoiu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite