„Predare sau înfometare”: planul militar susținut de generalii israelieni în războiul împotriva Fâșiei Gaza
Sâmbătă dimineața, purtătorul de cuvânt de limbă arabă al armatei israeliene a postat un nou mesaj de evacuare pentru palestinienii din nordul Fâșiei Gaza. Atacul israelian asupra taberei din Jabalia ar putea fi un indiciu asupra unei posibile puneri în aplicare a unui așa-numit „Plan al Generalilor”, scrie BBC.
„Forțele de Apărare israeliene (IDF) operează cu mare forță împotriva organizațiilor teroriste și va continua să facă asta o perioadă îndelungată. Zona desemnată, inclusiv adăposturile situate acolo, este considerată o zonă de luptă periculoasă. Trebuie să o evacuați imediat via Salah al-Din Road în zona umanitară.”
Mesajul e însoțit de o hartă pe care e trasată o săgeată galbenă indicând drumul Salah al-Din, care duce de la zona „blocului D5” în sudul Gazei.
Zona umanitară desemnată este al-Mawasi, anterior o zonă agricolă de pe coasta de lângă Rafah, una acum supraaglomerată și care nu e ferită neapărat de bombardamente.
De cealaltă parte, Hamas a transmis propriul mesaj celor circa 400.000 de palestinieni care au mai rămas în nordul enclavei, sfătuindu-i să plece de acolo întrucât sudul este la fel de periculos. În plus, Hamas îi avertizează că nu li se va permite să se mai întoarcă.
O tactică la care au recurs în ultimul an civilii care încearcă să evite operațiunile IDF fără a risca să se deplaseze în sudul Fâșiei Gaza este să se mute în altă parte în nord, de pildă, din Beit Hanoun în orașul Gaza, în timp ce IDF operează în apropierea caselor sau adăposturilor lor. Atunci când armata israeliană merge mai departe, ei se întorc.
IDF încearcă să prevină ca acest lucru să se mai întâmple, potrivit corespondenților BBC care sunt în contact zilnic cu palestinienii din Gaza. Israelul canalizează familiile care se mută într-o singură direcție, prin Salah al-Din, drumul principal spre sud.
Nouă tactică de a curăța nordul Fâșiei Gazei
Suspiciunea palestinienilor, a ONU și a agențiilor umanitare este că IDF pune gradual în aplicare, cel puțin parțial, o nouă tactică de a curăța nordul Fâșiei Gazei, care e cunoscută drept „Planul Generalilor”. Acesta a fost propus de un grup de ofițeri superiori în retragere în fruntea cărora se află generalul-maior Giora Eiland, fost consilier pentru securitate națională.
Născut din frustrarea că, după un an de război, Israelul încă nu și-a atins obiectivele de a distruge Hamas și a elibera ostaticii, „Planul Generalilor” este o propunere, care, în viziunea promotorilor, ar îngădui Israelului să iasă din impas.
La baza lui se află ideea că Israelul poate forța capitularea Hamas și a liderului său Yahya Sinwar prin creșterea presiunii asupra întregii populații din nord. Primul pas este ordonarea civililor plece de-a lungul coridoarelor de evacuare, care îi vor duce la sud de Wadi Gaza, un pârâu care a devenit o linie de demarcație de la invazia israeliană.
Giora Eiland crede că Israelul ar fi trebuit întâi de toate să facă o înțelegere pentru a-i recupera pe ostatici, chiar dacă asta ar însemna retragerea completă din Gaza. Un an mai târziu, alte metode ar fi necesare, în perspectiva sa.
ONU: Ofensiva din Gaza are un impact dezastruos asupra securității alimentare pentru mii de familii palestiniene
Programul Alimentar Mondial al ONU a transmis că ofensiva actuală din Gaza are „un impact dezastruos asupra securității alimentare pentru mii de familii palestiniene”. Principalele puncte de trecere în nordul Gazei, au fost închise și niciun ajutor alimentar nu a mai intrat de la 1 octombrie. Bucătăriile mobile și brutăriile au fost forțate să își oprească activitatea din cauza atacurilor aeriene. Singura brutărie funcțională din nord, care este susținută de PAM, a luat foc după ce a fost lovită de o muniție explozivă. Situația din sud este aproape la fel de rea.
Nu este clar dacă IDF a adoptat Planul generalilor, dar dovezile circumstanțiale a cum procedează în Gaza sugerează că acesta are cel puțin o influență puternică asupra tacticilor sale. BBC a transmis IDF o listă de întrebări, la care nu a primit însă răspuns.
Israelul controlează jumătatea de nord a Gaza de la începutul anului și a tăiat teritoriul în două creând ceea ce numește coridorul Netzarim, care separă ceea ce a fost cândva orașul Gaza dens populat de restul Fâșiei. Totuși, a reintrat frecvent în orașul Gaza și în alte zone din nord, unde spune că luptătorii Hamas se regrupează.

