Praga confirmă: spion belarus expulzat, dosar cu ramificații și în România
Cehia a expulzat un agent din Belarus, care opera sub acoperirea protecţiei diplomatice. Cazul are legătură cu dosarul cu ramificaţii regionale, detaliat de Serviciul Român de Informaţii.
Agentul a primit 72 de ore pentru a părăsi Republica Cehă, a anunţat Ministerul de Externe de la Praga.
Potrivit Agenției cehe de contrainformații, Minskul a reușit să creeze o rețea de informatori datorită faptului că diplomații săi au putut călători liber. „Pentru a contracara cu succes aceste activități ostile în Europa, trebuie să restricționăm circulația diplomaților acreditați din Rusia și Belarus în spațiul Schengen”, a subliniat șeful Agenției, într-un comunicat de presă.
Detaliile operațiunii desfășurate de DIICOT sunt prezentate pe larg în presa internațională, în această dimineață.

