Pompierii gorjeni au salvat doi pui de iepure din incendiile de vegetație
Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Gorj au salvat doi pui de iepure din incendiile de vegetație, unul dintre ei fiind preluat de un ONG și urmând să fie eliberat în mediul natural, iar celălalt a fost predat unui veterinar.
Potrivit unei postări pe pagina de Facebook a Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), unul dintre iepurași a fost salvat duminică, în timp ce militarii interveneau pentru stingerea flăcărilor violente.
Are aproximativ două săptămâni și nu este mai mare decât o palmă. El a fost preluat de salvatori, care l-au hrănit cu seringa cu lapte și l-au predat unui veterinar, pentru a fi îngrijit.
‘Un alt iepuraș a reușit să scape cu viață din mijlocul flăcărilor, care a cuprins un teren zilele trecute. Salvarea iepurașului au fost tot pompierii gorjeni, care l-au găsit pârjolit. El a fost ținut într-o cască pe toată durata misiunii de stingere, iar mai apoi dus la veterinar. Un ONG l-a preluat, iar după ce își va reveni o să fie eliberat în mediul natural. Frații lui nu mai sunt în viață, iar părinții probabil că au fugit din cauza flăcărilor sau au avut aceeași soartă ca cei mici’, menționează reprezentanții DSU în postare.
Conform sursei citate, flăcările violente reprezintă un pericol pentru habitatele naturale și mediul înconjurător. Aceste incendii distrug copaci și plante, iar multe animale își pot pierde sursa de hrană, ceea ce poate duce la dispariția unor specii. Solul devine mai puțin fertil, iar regenerarea vegetației poate fi de durată. Calitatea aerului scade din cauza fumului și a cenușii degajate, iar asta afectează sănătatea oamenilor și animalelor.
În ultimele trei zile, pompierii gorjeni au intervenit pentru stingerea a 72 de incendii de vegetație uscată.

