Polonia a arestat nouă spioni ruși, care puneau la cale acțiuni de sabotaj
Anunțul a fost făcut de premierul Donald Tusk. Cei reținuți sunt cetățeni ucraineni, belaruși și polonezi, a precizat premierul, care a sugerat că este posibil ca unii să fi fost recrutați din cercuri criminale.
Toți sunt acuzați de lovire, incendiere și tentative de incendiere.
Unul dintre obiective ar fi fost o fabrică de vopseluri din vestul țării.
Planurile de sabotaj puse la cale de Rusia nu vizau doar Polonia, ci și Lituania, Letonia și, posibil, Suedia. O anchetă internațională este în curs de desfășurare.
Luna aceasta, Donald Tusk a anunțat întărirea serviciilor de informații poloneze, în urma activităților destabilizatoare ale Moscovei. Varșovia va aloca suplimentar peste 23 de milioane de euro contraspionajului civil și militar.

