Poliție locală desființată într-o comună din Cluj, pe fondul acuzațiilor de ineficiență cronică și cheltuieli nejustificate

16 January 2026, 13:03

Austeritatea duce la decizii grele pentru administrațiile locale. Într-o comună din Cluj, autoritățile au decis desființarea completă a Poliției Locale, pe fondul acuzațiilor de ineficiență cronică și cheltuieli nejustificate. Edilul susține că astfel va economisi un milion de lei anual, bani care vor fi folosiți pentru comunitate.Totuși, nu vrea să îi lase pe cei cinci polițiști fără loc de muncă, așa că le propune contracte de prestări servicii acolo unde este nevoie.

O femeie lucrează de 20 de ani la Poliția Locală din comuna Mihai Viteazu, județul Cluj. La finalul anului trecut a aflat că întreaga structură va fi desființată. Mai are un an până la pensie și se gândește să accepte propunerea edilului de a-i oferi un alt loc de muncă în primărie.

Remus Gaja, coordonatorul Departamentului de Poliție Locală: „Pe de o parte are dreptate și primarul, pentru că colegii au fost luați de la gardienii publici. Ultima pregătire a fost acum 10 ani, ulterior nu s-a interesat nimeni dacă sunt pregătiți. Probabil și ei trebuiau să își dea interesul.”

Edilul, aflat la primul mandat, spune că are motive suficiente pentru a desființa poliția locală din comună.

Paul Cristian Olaru, primarul comunei Mihai Viteazu: „Trăim vremuri grele și trebuie să ne gândim la economii. Am considerat că, la ora actuală, poliția locală nu e eficientă“.

Economiile vor fi folosite pentru modernizarea infrastructurii, sprijinirea educației sau dezvoltarea serviciilor sociale.

Printre atribuțiile polițiștilor locali era și asigurarea circulației pe trecerea de pietoni când ieșeau copiii de la școală.

Comuna Mihai Viteazu are 5.500 de locuitori. După desființarea poliției locale, atribuțiile de ordine publică vor reveni Poliției Naționale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite