POLITICO: Trump devine complet toxic pentru extrema dreaptă din Europa

Președintele SUA, Donald Trump / Profimedia Images
17 April 2026, 13:17

Donald Trump a devenit atât de toxic din punct de vedere politic în Europa, încât chiar și cei mai apropiați aliați ideologici ai săi încep să îl vadă ca pe o povară, scrie POLITICO.

„Trebuie să păstrăm distanța”, le-a spus Marine Le Pen colegilor săi din partidul de extremă dreapta Adunarea Națională, la o întâlnire de marți, potrivit unui oficial de rang înalt prezent.

Populiștii de dreapta din Europa începuseră deja să se îndepărteze de președintele american chiar înainte ca premierul Ungariei, Viktor Orbán, să sufere o înfrângere dureroasă la alegerile parlamentare de duminică. Campania a inclus mai multe susțineri din partea lui Trump și o vizită, în ultimele zile, a vicepreședintelui american JD Vance.

Înfrângerea lui Orbán, combinată cu consecințele războiului din Iran și conflictul lui Trump cu Papa, a accelerat această distanțare.

Deși unii văd avantaje în menținerea relațiilor cu Trump, „în contextul specific al alegerilor, nu este o abordare foarte promițătoare”, a spus Torben Braga, parlamentar din partea partidului de extremă dreapta Alternativa pentru Germania (AfD).

Pentru premierul italian Giorgia Meloni, atacurile lui Trump la adresa Papei Leon au reprezentat un punct de ruptură. Însă susținerea Papei a fost și o alegere convenabilă politic, având în vedere baza sa de susținători catolici și faptul că europenii, de la Bologna la Budapesta, îl învinuiesc pe președintele american pentru conflictul din Orientul Mijlociu și creșterea prețurilor la energie.

„Înfrângerea lui Orbán nu poate fi explicată doar prin oboseala electoratului”, a declarat un oficial din Adunarea Națională. „Apropierea de Statele Unite, în contextul actual, nu a fost bine primită de alegătorii maghiari”.

Pentru a-și maximiza șansele la alegerile prezidențiale din Franța de anul viitor, Adunarea Națională va încerca probabil să evite imaginea unei apropieri de administrația Trump.

În Germania, parlamentarii AfD adoptă o strategie similară, în contextul unor alegeri regionale importante programate pentru septembrie.

Matthias Moosdorf, parlamentar AfD, a declarat pe X că „afișarea ostentativă a prieteniei” dintre Budapesta și administrația Trump „a atârnat ca o piatră de moară de gâtul” lui Orbán.

MAGA devine globală

Când Trump a revenit la Casa Albă anul trecut, părea că ar putea impulsiona mișcările populiste anti-imigrație similare din alte țări.

Administrația Trump a formalizat chiar eforturile de a construi o rețea internațională de aliați ideologici ca parte a strategiei sale de securitate națională.

Inițial, AfD a văzut sprijinul lui Trump ca pe o oportunitate de a-și crește legitimitatea și de a pune presiune asupra conservatorilor germani pentru a renunța la „cordonul sanitar” care împiedică extrema dreaptă să ajungă la guvernare.

Lidera AfD, Alice Weidel, încearcă în continuare să mențină relații bune cu administrația Trump, spunând că nu consideră apropierea de acesta o povară și că „Orbán a dus o campanie foarte bună”.

Adunarea Națională a lui Le Pen a fost însă mai sceptică, având în vedere nepopularitatea lui Trump în rândul electoratului francez, inclusiv printre propriii susținători.

„Încă de la atacul asupra Capitoliului [din 2021], Marine Le Pen și-a dat seama că nu este o idee bună să se apropie prea mult de el. Este foarte precaută și a păstrat distanța”, a spus un fost oficial al unui partid rival.

Relațiile strânse cu Washingtonul „pot deveni o povară și pot fi interpretate greșit”, a spus un apropiat al lui Le Pen. „Ne plac prietenii noștri din Washington, dar nu vrem să ne spună ce să facem”.

Asta nu înseamnă că Le Pen nu a colaborat cu administrația atunci când a fost convenabil. Louis Aliot, primarul orașului Perpignan, a reprezentat partidul la un memorial, iar Le Pen și Jordan Bardella s-au întâlnit cu ambasadorul SUA în Franța.

Un oficial al partidului a spus că această întâlnire „arată că suntem capabili să dialogăm cu actorii importanți ai lumii”.

Moștenirea lui Orbán

Războiul dintre SUA, Israel și Iran a determinat o reevaluare în rândul aliaților ideologici ai lui Trump, iar conducerea AfD începe să se distanțeze tot mai mult de administrația americană.

Totuși, moștenirea lui Orbán rămâne puternică.

El a oferit un model pentru agenda populistă din Europa: o atitudine conflictuală față de instituțiile UE și atacuri asupra statului de drept și mass-media. Multe partide naționaliste au adoptat aceste tactici.

Aceste poziții nu i-au adus neapărat înfrângerea; mulți atribuie victoria rivalului Péter Magyar concentrării pe corupție și probleme economice.

Având în vedere că opoziția față de Bruxelles nu a decis rezultatul alegerilor, înfrângerea lui Orbán nu va însemna „sfârșitul luptei” împotriva Comisiei Europene.

„Avem nevoie de o țară mare care să conducă revolta”, a spus un aliat al lui Le Pen. „Dacă vom câștiga în 2027 și alte țări vor urma”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite