Politico: Robert Fico, susținător al lui Trump, îngrijorat de „starea psihologică” a președintelui american. Premierul slovac dezminte

Premierul slovac Robert Fico. Sursa foto: Profimedia Images
Premierul slovac Robert Fico. Sursa foto: Profimedia Images
29 ianuarie 2026, 16:44 (actualizat 29 ianuarie 2026, 16:45)

Prim-ministrul Slovaciei le-a spus liderilor UE, la summitul de săptămâna trecută, că o întâlnire cu Donald Trump l-a lăsat șocat de starea de spirit a președintelui SUA, au declarat cinci diplomați europeni la curent cu conversația, citați de Politico.

Robert Fico, unul dintre puținii lideri UE care susțin adesea poziția lui Trump privind slăbiciunile Europei, a fost îngrijorat de „starea psihologică” a președintelui SUA, au spus doi dintre diplomați. Potrivit acestora, Fico a folosit cuvântul „periculos” pentru a descrie impresia lăsată de președintele american în timpul întâlnirii lor față în față, care a avut loc la proprietatea lui Trump din Mar-a-Lago, în Florida, pe 17 ianuarie.

Conversația dintre Fico și omologii săi europeni a avut loc la Bruxelles, pe 22 ianuarie, în marja unui summit UE de urgență organizat pentru a discuta relațiile transatlantice, în urma amenințărilor lui Trump de a prelua Groenlanda. Liderii au folosit acea reuniune pentru a încerca să calmeze tensiunile, după ce președintele SUA făcuse un pas înapoi în privința amenințării de a impune tarife vamale unor țări europene.

Premierul slovac a făcut dezvăluirile într-o discuție informală separată între unii lideri și oficiali de rang înalt ai UE, nu în cadrul discuțiilor oficiale de la masa rotundă, au spus diplomații. Deși niciunul dintre diplomații care au vorbit cu POLITICO nu a fost prezent, alți lideri i-au informat separat despre conținutul conversației la scurt timp după aceasta.

Toți diplomații au vorbit sub protecția anonimatului. Ei provin din patru guverne diferite ale UE. Al cincilea este un oficial de rang înalt al UE. Toți au spus că nu cunosc detaliile a ceea ce i-ar fi spus Trump lui Fico și care i-ar fi declanșat reacția.

Comentariile lui Fico sunt cu atât mai relevante cu cât el se numără printre cei mai pro-Trump politicieni din Europa, lăudându-și accesul la președintele SUA într-un videoclip pe Facebook după întâlnirea de la Mar-a-Lago și exprimându-și sprijinul pentru abordarea Washingtonului privind războiul Rusia–Ucraina.

În urmă cu un an, Fico a vorbit la Conferința de Acțiune Politică Conservatoare și le-a spus americanilor că „președintele vostru face Europei un mare serviciu”.

Miercuri, Fico a scris pe X: „Resping categoric minciunile portalului POLITICO despre modul în care mi-aș fi evaluat întâlnirea cu președintele SUA, D. Trump, la un summit informal la Bruxelles. Nimeni nu a auzit nimic, nimeni nu a văzut nimic, nu există martori, dar nimic nu a împiedicat portalul POLITICO să născocească minciuni.”


Fico a spus că „nu a vorbit la summitul informal de la Bruxelles” și a adăugat: „Sunt de acord cu multe dintre strategiile președintelui SUA, dar cu unele nu. Mă așteptam sincer ca, după declarația mea dură despre Venezuela, vizita mea în SUA să fie anulată. Acest lucru nu s-a întâmplat, ceea ce mă face să apreciez cu atât mai mult întâlnirea cu președintele SUA.”

Anna Kelly, purtătoare de cuvânt a Casei Albe, a declarat: „Aceasta este o știre complet falsă, provenită de la diplomați europeni anonimi care încearcă să fie relevanți. Întâlnirea de la Mar-a-Lago a fost pozitivă și productivă.”

Un oficial de rang înalt al administrației, care a fost prezent la întâlnirea dintre Trump și Fico și care a vorbit sub protecția anonimatului, a spus că nu își amintește niciun moment stânjenitor sau schimburi nepotrivite. Potrivit acestuia, întâlnirea, solicitată de Fico, a fost plăcută, normală și a inclus câteva momente relaxate, surprinse de un fotograf al Casei Albe.

Fico părea să fi fost „traumatizat” de întâlnirea cu Trump, a spus unul dintre diplomații europeni. Potrivit acestuia, Fico l-ar fi caracterizat pe Trump drept „ieșit din minți”, folosind cuvintele transmise diplomatului de liderul său, care a fost direct implicat în conversație.

Europa în criză profundă

Îngrijorările private ale lui Fico contrastează cu relatarea publică a vizitei sale la Mar-a-Lago, pe care a oferit-o într-o postare oficială pe Facebook.

În acel videoclip, Fico a spus că invitația la reședința din Florida a lui Trump a fost un semn de „mare respect și încredere” din partea președintelui SUA. Cei doi lideri au discutat despre Ucraina, precum și despre viziunea lor comună potrivit căreia UE se află într-o „criză profundă”, în ceea ce Fico a numit „discuții informale și deschise”.

Fico, care a semnat un acord de cooperare civilă în domeniul nuclear cu Washingtonul în timpul vizitei sale în SUA, nu a menționat în videoclip afirmațiile lui Trump despre Groenlanda sau operațiunea acestuia de a-l înlătura pe liderul venezuelean Nicolas Maduro, la începutul lunii ianuarie.

El a spus că discuțiile s-au concentrat pe subiecte precum Ucraina, afirmând că Washingtonul i-a cerut punctul de vedere deoarece Slovacia „nu este un papagal al Bruxelles-ului” – adică nu repetă pozițiile instituțiilor UE.

Chiar și fără comentariile lui Fico, liderii și oficialii de rang înalt ai Europei sunt din ce în ce mai îngrijorați de „imprevizibilitatea” președintelui SUA, potrivit unui al șaselea diplomat UE, care nu a fost informat direct de un lider despre conversația de săptămâna trecută.

Temerile legate de sănătatea președintelui SUA „devin rapid un subiect tot mai discutat la toate nivelurile”, a declarat un oficial UE implicat în discuțiile politice de la Bruxelles și dintre capitale. Trump, în vârstă de 79 de ani, a negat în mod repetat și ferm că ar suferi de vreo afecțiune care i-ar afecta capacitatea cognitivă, spunând săptămâna aceasta pentru New York Magazine că nu suferă de boala Alzheimer.

„Nu voi face asta, OK?”

De când Trump a revenit la putere în urmă cu un an, guvernele europene se confruntă cu dificultăți în a gestiona pozițiile sale privind subiecte precum invazia Rusiei în Ucraina, sprijinul aparent al administrației sale pentru politicieni de extremă dreapta, barierele în calea comerțului liber și rolul SUA în apărarea continentului.

La începutul acestei luni, Trump a amenințat cu noi tarife vamale asupra a opt țări europene, inclusiv Franța, Germania și Regatul Unit, despre care a spus că îi blochează eforturile de a prelua Groenlanda, un teritoriu semi-autonom aparținând Danemarcei, stat membru UE și NATO.

De asemenea, nu a exclus posibilitatea de a anexa insula cu forța. Într-un discurs susținut miercurea trecută la Davos, în Elveția, președintele SUA a cerut „negocieri imediate” pentru a obține Groenlanda, dar a exclus utilizarea acțiunii militare.

„Probabil nu vom obține nimic decât dacă decid să folosesc o forță excesivă, caz în care am fi, sincer, de neoprit. Dar nu voi face asta, OK?”, a spus Trump în discurs.

Ulterior, liderul de la Casa Albă a anunțat că a convenit asupra unui cadru de acord privind Groenlanda cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, și și-a retras amenințarea, deși detaliile presupusului acord nu au fost făcute publice.

La summitul de săptămâna trecută, președintele Franței, Emmanuel Macron, și cancelarul Germaniei, Friedrich Merz, cei mai puternici doi lideri ai UE, i-au avertizat pe omologii lor că, în ciuda acelui aparent acord, blocul trebuie să devină mai puțin dependent de SUA pentru securitatea sa.

După reuniune, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a sugerat că liderii au învățat lecția potrivit căreia a-i ține piept lui Trump într-un mod „ferm”, dar „neescaladant”, este o strategie eficientă, pe care ar trebui să o continue.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite