Podul Grant din Capitală a fost redeschis, dar vor exista restricții în zonă până în august. Alte trei pasaje și poduri din București vor intra în reparații

31 March 2024, 13:20 (actualizat 31 March 2024, 19:36)

După şase luni de haos în trafic din cauza închiderii Podului Grant din Capitală, lucrările de reparații sunt aproape finalizate și se circulă din nou, atât cu maşina cât şi cu tramvaiul 41. Vor mai fi însă restricții în zonă până în luna august, iar marile ambuteiaje se vor muta în alte mari cartiere din București. Vor începe lucrări de reparații capitale la pasajul Lujerului, la Obor şi la Podul Băneasa.

În total, au fost aproape șase luni în care șoferii s-au confruntat cu aglomerație și blocaje în fiecare zi, după ce Podul Grant a intrat în reparații capitale. De acum se circulă pe ambele sensuri și a fost repus pe linie și tramvaiul, dar la urcarea pe pod viteza e limitată la 40 de km la oră. 

 Nicușor Dan, primarul general al Capitalei: Am promis că pe 31 martie dăm drumul la circulația pe acest sens. Dăm drumul și pe bretelele de acces, deci din punctul de vedere al traficului nu mai există restricții.

Marian Bârgău, director Administrația Străzilor: Decât să închidem traficul vreo doi ani de zile, parțial, și să avem restricții timp de doi ani de zile am preferat să mergem pe această variantă.

Însă, lucrările nu sunt 100% gata și e posibil să mai fie ambuteiaje.

Constructorii mai au de lucrat la doi din cei 60 de stâlpi de rezistență ai podului. De asemenea, pe sensul Turda-Crângași, pe prima bandă, circulația va fi restricționată de luni până vineri, de la ora 10.00 la ora 15.00, pe porțiuni de maximum 100 de metri pentru înlocuirea parapetului de siguranță și pentru refacerea semnalizărilor.

Lucrările la Podul Grant costă 54 milioane lei, din care 13 au fost deja achitate și au termen de finalizare la vară, în august, mai devreme făță de data din proiect.

Alte trei pasaje și poduri din București vor intra în reparații

Alte trei pasaje și poduri din București, situate în zone cheie, extrem de aglomerate, vor intra în reparații. Este vorba despre Pasajele Lujerului și Obor și de Podul Băneasa.

Reparația pasajelor Lujerului și Obor va costa 400 de milioane de lei, potrivit reprezentanților Primăriei Capitalei. În ceea ce privește Podul Băneasa acolo va fi nevoie de 50 de milioane de lei. În toate cazurile lucrările vor începe în cursul anului 2024.

Abia anul viitor se va închide și Pasajul Unirii pentru lucrări la planșeu. A fost deja semnat  contractul pentru proiectare și reparații. Costurile vor fi suportate din bugetul de stat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite