Podul din Arad, dat în circulație de nici două luni, a început să se degradeze. Betonul se macină în jurul parapetelor
Podul din Arad, dat în circulație de nici două luni, a început să se degradeze după perioadele recente de îngheț și dezgheț. Betonul se macină ușor în jurul parapetelor, vopseaua de pe pista de biciclete se desprinde la o simplă atingere și au apărut denivelări. Cei care au trecut prin zonă sunt revoltați și dau vina pe autoritățile locale, care susțin că siguranța nu este pusă în pericol și se vor face reparații când vremea se va îmbunătăți.
Degradarea rapidă se vede la tot pasul pe pista de biciclete și la baza pilonilor ce susțin parapetele despărțitoare ale podului. Situația a fost descoperită de unul dintre locuitorii din Arad. Revoltat, omul spune că e în bătaie de joc.
Locuitor din Arad: E o bătaie de joc la adresa banilor arădenilor. Foarte mulți oameni cu care am vorbit nu se simt confortabil să treacă podul. Și dacă merg cu mașina pe acolo merg încet. Zona pietonală e moale. Nu știu ce e sub, nu știu ce e acolo.
Și șoferii care trec podul s-au alarmat.
Primăria vine cu explicatii.
Ralu Cotrău, purtător de cuvânt Primăria Arad: Ciclurile repetate de îngheț/dezgheț pot duce la exfolieri sau, după caz, sfărâmări ale cimentului. Remedierea acestor deficiențe se va face în momentul în care temperatura și condițiile meteo vor permite acest lucru.
Construcția podului hobanat din Arad, lung de 300 de metri, a început în 2022. A costat 165 de milioane de lei, bani din fonduri europene. Anul trecut, când a fost finalizat, specialiștii au constatat că podul s-a înclinat. A fost nevoie de înlăturarea a 1.500 de tone de balast, pentru a-l ușura și a-l putea îndrepta. Podul a fost deschis circulației în decembrie și a fost recepționat de curând. Lucrările au intrat în vizorul Parchetului European, care verifică legalitatea construcției.

