Plimbări pe Dâmboviţa, duminică, în seria de activităţi din cadrul proiectului “Străzi deschise – Bucureşti, Promenadă urbană”

30 April 2026, 14:23

Cel de-al doilea weekend al proiectului “Străzi deschise – Bucureşti, Promenadă urbană” aduce o serie de activităţi dedicate râului Dâmboviţa, reunite sub tema “Dâmboviţa – râul care uneşte”.

Potrivit unui comunicat ARCUB transmis joi, programul realizat cu sprijinul Nod Makerspace şi al Asociaţiei Ivan Patzaichin – Mila 23 propune o nouă perspectivă asupra relaţiei dintre oraş şi râu.

Sâmbătă, Calea Victoriei devine pietonală între orele 10:00 şi 22:00, oferind bucureştenilor un spaţiu extins pentru plimbare. În program sunt incluse şi tururi ghidate care prezintă istoria şi evoluţia oraşului.

Duminică, la Debarcaderul din Piaţa Naţiunilor Unite, au loc primele plimbări pe Dâmboviţa din sezonul 2026, realizate cu flotila Dâmboviţa Apă Dulce (DAD) şi caiacele Kayak Champions. Plimbările se desfăşoară între orele 10:00-14:00 şi 16:00-20:00, accesul fiind gratuit şi fără rezervare.

Participanţii vor putea urca în 9 caiace duble (18 locuri), 4 caiace individuale şi 6 canoe din flotila Dâmboviţa Apă Dulce, descoperind oraşul de pe apă, într-un ritm relaxat.

Tot duminică, de la ora 17:00, în Piaţa Revoluţiei are loc dezbaterea publică “Dâmboviţa Apă Dulce”, care aduce împreună administraţie, specialişti şi societatea civilă. Discuţia porneşte de la rezultatele programului “Dâmboviţa Apă Dulce”, consultările publice recente şi propunerile din concursul internaţional “Dâmboviţa 2035” şi vizează direcţiile de dezvoltare ale râului ca infrastructură verde-albastră şi spaţiu public activ. Dezbaterea este moderată de arh. Tamina Lolev, co-fondator Nod Makerspace, şi arh. Teodor Frolu, vicepreşedinte al Asociaţiei Ivan Patzaichin – Mila 23

În Piaţa Revoluţiei poate fi vizitată expoziţia stradală “Dâmboviţa 2035”, care prezintă rezultatele concursului internaţional de idei pentru cele şase tronsoane ale râului şi direcţiile viitorului masterplan al râului Dâmboviţa. Ovidiu Neacşu susţine, duminică, turul “De la Podul Mogoşoaiei la Calea Victoriei – istoria unui bulevard celebru”, iar Anita Sterea propune turul “Explorează Bucureştiul la pas pe Calea Victoriei”, ambele desfăşurate pe trasee pietonale în zona centrală.

Programul complet al weekendului este disponibil pe www.arcub.ro şi www.pmb.ro.

În fiecare weekend, Calea Victoriei devine pietonală pe segmentul de drum cuprins între Bulevardul Dacia până la intersecţia cu Splaiul Independenţei, între orele 10:00-22:00, fără afectarea intersecţiilor. Traficul rutier se reia pe timpul nopţii (sâmbăta spre duminica), de la ora 22:00 până la ora 09:00. Se va permite traversarea pe Str. Ştirbei Vodă, Str. C.A. Rosetti, Str. Dem I. Dobrescu, Str. Ion Câmpineanu, Bd. Regina Elisabeta.

Pentru siguranţa participanţilor la eveniment, pe arterele pe care nu mai circulă maşini se închid şi pistele de biciclete.

“Străzi deschise – Bucureşti, Promenadă urbană” este un proiect al Primăriei Municipiului Bucureşti. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite