Planuri de guvernare | Ce măsuri propune fiecare partid. Reducerea cheltuielilor statului, prima soluție

31 May 2025, 20:20

Prima săptămână de consultări la Palatul Cotroceni pentru formarea noului guvern s-a încheiat cu puţine concluzii şi multe necunoscute. Cu patru partide la masă, plus minorităţile, armonizarea şcolilor de gândire pentru cele mai bune măsuri de reducerea deficitului anunţă o misiune deloc uşoară, dar nici imposibilă. Săptămâna viitoare va fi un maraton de întâlniri zilnice pentru programul de guvernare.

Cheltuielile statului trebuie reduse cu aproape 40 de miliarde de lei, ca să se ajungă la un deficit de 7%.

ALINA MANOLACHE – jurnalist TVR: Cea mai discutată variantă în momentul de faţă este reducerea de cheltuieli de către stat, fără a fi afectate taxele şi impozitele. Nimeni doreşte creşterea TVA sau a impozitelor, dar această variantă nu este, totuşi, exclusă.

La capitolul reduceri de cheltuieli, liderii USR şi PNL sunt cei mai vocali, mai ales când vine vorba de sporuri aberante.

MARCEL BOLOŞ – ministrul interimar al Investiţiilor şi Proiectelor Europene: 13,7 miliarde de lei.

Reporter Deci 13,7 miliarde pe sporuri şi bonusuri? Asta nu include indemnizaţia de hrană, norma de hrană, plata cu ora, norma de echipamente.

MARCEL BOLOŞ – ministrul interimar al Investiţiilor şi Proiectelor Europene: Celebrul spor de condiţii vătămătoare, antena pusă pe clădire pentru care primeşti 15% la salariu.

Cheltuielile statului sunt de 740 de miliarde de lei. Cele de personal ajung la 164 de miliarde, iar asistenţa socială costă 222 de miliarde. Recalcularea pensiilor a însemnat un plus de 33 de miliarde de lei. Investiţiile au ajuns la un record, 120 de miliarde de lei. Liderii USR vor tăierea drastică a cheltuielilor statului.

DOMINIC FRITZ – preşedintele interimar al USR: Noi nu vom putea să facem parte dintr-un guvern care să nu-şi asume reforme importante pentru România şi care ar putea să paseze povara acestei crize în sectorul privat.

Prin telefon, ADRIAN NEGRESCU: Reducerea cheltuielilor cu salariaţii din sectorul bugetar, tăierea sporurilor, tăierea tuturor facilităţilor sunt măsuri absolut necesare.

Social-democraţii nu vor majorarea TVA, dar sunt adepţii impozitării progresive. O variantă vehiculată este impozit de 16% pentru salariile de peste 10.000 de lei net.

FLORIN MANOLE – purtătorul de cuvânt al PSD: Impozitarea progresivă este o temă legitimă a social-democraţiei, este un mecanism de impozitare care se întâmplă în cele mai multe ţări UE.

PSD nu vrea însă reducerea investiţiilor, mai ales a celor pentru primari.

Prin telefon, ADRIAN NEGRESCU: Cei de la PSD trebuie să înţeleagă că marea problemă în momentul de faţă e lichiditatea, banii de care avem nevoie de pe o zi pe alta. Să construieşti săli de sport, stadioane şi alte obiective locale, de interes regional, nu cred că reprezintă o soluţie.

Liderii UDMR au o viziune de mijloc.

KELEMEN HUNOR – preşedintele UDMR: Nu poţi să aduci doar din tăieri şi trebuie să vezi cum poţi să creşti veniturile. Crescând TVA-ul sau colectând mai bine.

Prin telefon, ADRIAN NEGRESCU Din punctul meu de vedere este imposibil să creşti taxele în această perioadă când ai sute de companii slab capitalizate, afectat de scăderea vânzărilor, de inflaţia puternică cu care ne confruntăm.

De luni, 16 grupuri de lucru ce corespund fiecărui minister vor lucra zilnic pentru a definitiva programul de guvernare până la finalul săptămânii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite