Plan roșu de intervenție la un hotel din stațiunea Olimp. 19 studenți au făcut toxiinfecție alimentară
19 studenţi au ajuns la Spitalul de Boli Infecțioase din Constanța cu simptome de toxiinfecţie alimentară. Cu toții erau cazați în Stațiunea Olimp, la un hotel al Serviciul Român de Informaţii cu circuit închis, unde au şi mâncat. Autoritățile sanitare au declanșat o anchetă pentru a stabili ce a dus la îmbolnăvirea tinerilor. A fost activat Planul Roșu de intervenție.
Alarma a fost dată când mai multi tineri, cu vârste cuprinse între 21 și 22 de ani, cazați la un hotel de 4 stele din stațiunea Olimp, au început să se simtă rău. Cu toții mâncaseră în ziua precedentă la restaurantul hotelului. Din cauza numărului mare de posibili pacienți, a fost activat planul roșu de intervenție.
Opt tineri au fost transportați la Spitalul de Boli Infecțioase Constanța. Între timp, alți 11, prezentând simptome similare, au mers cu mașinile proprii la cel mai apropiat spital, cel din Mangalia.
Dar pentru ca starea lor s-a înrăutățit, au fost transferați și ei la Spitalul de Boli Infecțioase din Constanța. Pentru a scurta timpii de așteptare în vederea evaluării, au fost mobilizați toți medicii spitalului.
16 tineri au rămas internați și sunt sub supravegherea medicilor.
La hotel a ajuns și o echipa DSP care a început o anchetă pentru a stabili cauzele toxiinfecției alimentare. Verifică ce alimente au fost folosite la preparea mâncărurilor și ce a putut duce la îmbolnăvirea atâtor persoane.
Între timp, Serviciul Român de Informații a venit cu precizări: “Încă de la prima sesizare, au fost demarate verificări de către structurile competente pentru a fi stabilită cauza care a dus la semnalările multiple de greaţă şi stare de rău a persoanelor care se aflau în unitatea de cazare. Verificările epidemiologice şi sanitare sunt în curs de desfășurare”.

