Piața auto din România rămâne dominată de mașinile second-hand
Parcul auto din România se va mări anul acesta cu 150 de mii de maşini noi, pe plus cu mai bine de 5 procente faţă de anul 2023. Sunt estimările Asociaţiei Producătorilor şi Importatorilor de Automobile, care prevăd inclusiv o creştere cu 25% a vânzărilor de maşini electrice. Brokerii, în schimb, se aşteaptă la o scădere pe fondul diminuării ajutorului oferit de stat românilor care vor să îşi schimbe maşina.
Mulţi şoferi şi-ar dori să conducă o maşină nouă şi prietenoasă cu mediul, însă nu îşi permit.
Bogdan Pensciu, dealer auto: Noul tip de client acceptă o maşină second hand, cu kilometri mai puţini. Cei care schimbau maşina la 5 ani zile preferă să cumpere o maşină cu un an, un an şi jumătate, în defavoarea cumpărării unei maşini noi, pentru că cele noi au explodat ca preţuri.
Şi cum de anul acesta ajutorul financiar oferit de stat celor care vor să îşi cumpere o maşină nouă a scăzut, România riscă să fie în continuare cimitirul auto al Europei, chiar dacă Executivul şi-a asumat ca până în 2026 să scoată din circulaţie 250.000 de vehicule mai vechi de 15 ani.
Raul Pop, expert politici de mediu: Cetăţeanul când alege să îşi cumpere o maşină se uită în primul rând la convenienţă şi la preţ. Adică cât costă şi în cazul maşinii electrice ce autonomie pot eu să obţin cu maşina respectivă. Dacă am o problemă de infrastructură şi asta se traduce prin faptul că o încarc greu durează mult, nu am acces la o staţie în proximitate evident că aspectele astea vor contribzi la o reticenţă în a cumpăra maşini electrice.
Reprezentanţii Asociaţiei Producătorilor şi Importatorilor de Automobile sunt optimiști în ceea ce priveşte vânzările de maşini noi de anul acesta.
Dan Vardie, preşedinte APIA: Vom avea o creştere de 5% a pieţei. Maşinile pur electrice vor continua să crească, într-un ritm mai mic, de 27.7%, dar va fi o creştere importantă şi în anul 2024. În schimb, plug-in hibrid vor avea o scădere a ritmului de creştere, dar şi ele vor creşte cu 9%.
În prima lună din acest an, românii şi-au cumpărat tot maşini la mâna a doua. 7 din 10 maşini înmatriculate în ianuarie 2024 au fost autoturisme second-hand.

