Pete Hegseth: Europa „nerecunoscătoare” ar trebui să-i spună „mulțumesc” lui Donald Trump
„Un regim ca acesta, care refuză să-și abandoneze ambițiile nucleare, nu este doar o problemă regională, ci este o amenințare directă la adresa Americii, a libertății și a civilizației din lume, a Orientului Mijlociu, a aliaților noștri nerecunoscători din Europa”, a spus Hegseth.
Pete Hegseth le-a spus reporterilor că întreaga lume „ar trebui să-i mulțumească” lui Donald Trump, susținând în același timp că războiul din Iran a fost un succes.
Lăudându-se cu cât de bine a decurs războiul din Iran, Hegseth i-a criticat dur pe cei care au pus la îndoială durata războiului și efectele sale pe scară largă.
"Our ungrateful allies in Europe, even segments of our own press, should be saying one thing to President Trump — 'Thank you. Thank you for the courage to stop this terror stage from holding the world hostage while building or attempting to build a nuclear bomb,'" Defense… pic.twitter.com/cMCEfhakAS
— CBS News (@CBSNews) March 19, 2026
„Un regim ca acesta, care refuză să-și abandoneze ambițiile nucleare, nu este doar o problemă regională, ci este o amenințare directă la adresa Americii, a libertății și a civilizației din lume, a Orientului Mijlociu, a aliaților noștri nerecunoscători din Europa”, a spus Hegseth.
„Chiar și segmente ale propriei noastre prese ar trebui să-i spună un singur lucru președintelui Trump: «Mulțumesc».”
Remarcile lui Hegseth vin în contextul în care prețurile la gaze au crescut vertiginos, iar petrolul brut Brent, standardul internațional, a ajuns la 114 dolari pe baril, pe fondul creșterii temerilor globale privind o criză energetică.
Prețurile au crescut cu peste 57% de când Israelul și Statele Unite au început războiul pe 28 februarie, cu atacuri asupra Iranului.
În ciuda acestui fapt, Hegseth a spus că războiul din Iran „nu va fi ca” cele din Irak și Afganistan, inițiate de ceea ce el a numit „politicieni proști”.
„Mass-media de aici vrea să vă facă să credeți, la doar 19 zile de la începutul acestui conflict, că ne îndreptăm cumva spre o prăpastie sau o mlaștină fără sfârșit. Nimic nu ar putea fi mai departe de adevăr”, a susținut Hegseth.
Războiul lui Trump în Iran este foarte nepopular, nu doar în Statele Unite, ci și în Regatul Unit.
Săptămâna trecută, s-a dezvăluit că soldaților americani li s-a spus de către oficiali că conflictul din Iran este „planul lui Dumnezeu” de a aduce sfârșitul lumii.
Fundația pentru Libertate Religioasă Militară a primit peste 200 de plângeri de la personal din toate ramurile forțelor armate.
Un reclamant a spus că comandantul lor a început briefingul de pregătire pentru luptă „îndemnându-ne să nu ne «temem» de amenințarea iminentă a războiului”.
Ei au spus: „Ne-a îndemnat să le spunem trupelor noastre că «totul face parte din planul divin al lui Dumnezeu» și a făcut referire în mod specific la numeroase citate din Cartea Apocalipsei care se referă la Armaghedon și la revenirea iminentă a lui Isus Hristos.”
„El a spus că: «Președintele Trump a fost uns de Isus să aprindă focul semnal în Iran pentru a provoca Armaghedonul și a marca întoarcerea sa pe Pământ.”
Conform unei copii a e-mailului distribuit de jurnalistul Jonathan Larsen, comandantul a spus acest lucru cu un «zâmbet larg pe față».
„Secretarul de război” american Hegseth a pledat de mult timp pentru o abordare naționalistă creștină a conducerii.
El a lăudat cruciadele, când războinicii creștini din Europa de Vest au luat fără milă controlul Ierusalimului de sub stăpânirea musulmană între secolele al XI-lea și al XIII-lea.

