Peste 8.000 de incendii de vegetație în România anul acesta. Neglijența, arderea resturilor vegetale sau lăsarea focurilor nesupravegheate, cauzele principale
Incendiile de vegetație sunt tot mai dese în această perioadă. Focul se extinde rapid și din cauza vântului puternic, a secetei și temperaturilor toride. Au fost peste 8.000 în toată țara de la începutul anului. Pompierii au intervenit în toate zonele, indiferent de relief. Fac din nou apel la oameni să nu mai aprindă miriștile, să nu mai arunce țigări aprinse și să nu lase foc nesupravegheat în pădure sau zone de agrement.
În prima jumătate a acestui an au fost peste 8.200 de incendii de vegetație în toată țara. Iar 400 au distrus diverse suprafețe de fond forestier.
Incendiile, provocate des din neglijența oamenilor
Neglijența, arderea resturilor vegetale pentru a curăța terenurile, aruncarea resturilor de țigară aprinse sau lăsarea unor focuri nesupravegheate în pădure sunt principalele cauze ale incendiilor care pot provoca adevărate tragedii. În țara noastră arderea vegetație uscate este interzisă, iar cei care nu respectă legea primesc amenzi consistente.
Adrian Marian, purtător de cuvânt, IGSU: Astfel de incendii de vegetație sunt foarte periculoase, mai ales pe timp de vânt puternic pentru că se pot extinde cu repeziciune și pun în pericol nu doar terenuri, ci și locuințele și terenurile oamenilor. Cele mai provocatoare astfel de evenimente au loc în zone montane, unde accesul este extrem de dificil.
Pompierii au avut de stins peste 100 de incendii de vegetație doar în acestă lună în județul Timiș. Cele mai multe sunt provocate de persoane care vor să își curețe terenurile de uscături și le dau foc, sau de cei care ies la picnic și lasă focul aprins când pleacă spre casă.
Un uncendiu ursiaș, care s-a extins pe 150 de hectare, a avut loc recent și în comuna Gârla Mare din Mehedinți. Flăcările au cuprins treptat vegetația uscată.
Focul a fost pus de persoane necunoscute care au dat foc la miriște, după ce au recoltat grâul. Momentul s-a suprapus pe codul portocaliu de furtună iar vântul puternic a declanșat urgia care a cuprins zeci de hectare de culturi de la marginea localității și s-a apropiat amenințător de casele oamenilor.
Fermierii din zonă au luptat alaturi de pomperi pentru a-și salva utilajele de sute de mii de euro. Focul a mistuit o stână și câteva anexe.
Și în Argeș în doar 24 de ore s-au produs 7 incendii de vegetație uscată.
Cei care pun foc pe miriști riscă amenzi de până la 15.000 lei, pentru persoane fizice, și 100.000 lei, pentru persoane juridice.

