Peste 170.000 de pelerini s-au închinat și au trecut prin Sfântul Altar la Catedrala Naţională, cel mai mare lăcaș de cult ortodox din lume

1 November 2025, 10:40 (actualizat 1 November 2025, 19:37)

Peste 170 de mii de credincioși au trecut, până acum, pragul Catedralei Naționale. Ușile celui mai mare lăcaș de cult ortodox din lume vor rămâne deschise până miercuri, la miezul nopții. Pelerinajul se desfășoară fără întrerupere, zi și noapte. Cozile se întind pe sute de metri, până aproape de Palatul Parlamentului, dar credincioșii pot afla de pe o aplicație cât timp ar avea de așteptat pentru a putea vizita inclusiv altarul.

Că sunt zeci de minute sau ore în șir, nu contează. Așteptarea în rugăciune este ușoară și merită în aceste zile, când pot intra în premieră în Altarul Catedralei Mântuirii Neamului.

Sâmbătă dimineața, coada nu dura mai mult de 45 de minute, dar spre după-amiază au venit și mai mulți credincioși, iar așteptarea se prelungea peste 5 ore.

Bucuria că au reușit să se roage în noua catedrală, unde au fost impresionați de ce au văzut, dar și de energia pe care au simțit-o că au fost împreună atâția pelerini, este greu de descris pentru mulți.

Cu mici buchete de busuioc în mână, au venit și peste 140 de băcăuani. Au plecat de acasă în zorii zilei, special pentru a se putea închina în Catedrala cea nouă a românilor.

Peste 170 de mii de credincioși au fost în ultimele zile la Catedrala Națională. Iar pelerinajul continuă zi și noapte până miercuri, la miezul nopții.

În afară de înregistrările slujbelor care s-au auzit în curtea Catedralei, s-au auzit și rugăciunile oamenilor. Fiecare a mers cu un gând, cu nevoile și dorințele sale, iar în aceste momente se spune că mesajele credincioșilor ajung mai ușor la Dumnezeu.

Racla cu moaștele Sfântului Dimitrie cel Nou va rămâne așezată spre închinare, la Catedrala Națională, până pe data de 5 noiembrie, la ora 24.00, moment în care se va încheia și pelerinajul.

De duminica trecută, după încheierea slujbei de sfinţire a picturii Catedralei Naţionale, numărul credincioşilor aşezaţi la rând pentru închinarea în Sfântul Altar s-a menţinut foarte ridicat.

Timpul de aşteptare poate fi consultat prin aplicaţia de hartă interactivă a Arhiepiscopiei Bucureştilor utilizând următorul link: https://arhiepiscopiabucurestilor.ro/stiri/comunicate-si-mesaje/sfintirea-picturii-catedralei-nationale-harta-interactiva.

Programul de închinare şi trecere prin Sfântul Altar al Catedralei Naţionale a fost prelungit, noul termen limită fiind miercuri, 5 noiembrie, până la miezul nopţii. 

Două mii de militari, la slujba de Te Deum, la Catedrala Națională. Busculadă la prima oră a dimineții printre pelerini

Sunt cozi imense la Catedrala Mântuirii Neamului la orice oră din zi și din noapte. Dimineață a avut loc prima busculadă serioasă. Sute de pelerini au forțat cordonul de jandarmi când au aflat că intrarea principală se închide. Au fost însă redirecționați spre o altă cale de acces. Și tot dimineață, Catedrala s-a umplut de 2 mii de militari, pentru care s-a ținut o slujbă de Te Deum.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă