Două mii de militari au participat la slujba de Te Deum, la Catedrala Națională. Busculadă la prima oră a dimineții printre pelerini
Sunt cozi imense la Catedrala Mântuirii Neamului la orice oră din zi și din noapte. Dimineață a avut loc prima busculadă serioasă. Sute de pelerini au forțat cordonul de jandarmi când au aflat că intrarea principală se închide. Au fost însă redirecționați spre o altă cale de acces. Și tot dimineață, Catedrala s-a umplut de 2 mii de militari, pentru care s-a ținut o slujbă de Te Deum.
La ora prânzului, pe o vreme nesperat de frumoasă, coada de pelerini înconjura zidurile Parlamentului, până în Piața Constituției. Timpul de așteptare poate fi și de 8 ore, dar oamenii mai ies din rând să se așeze pe iarbă, la umbră, ori să-și ia de mâncare.
La 5.30, după o noapte lungă de stat în picioare, a avut loc și primul incident, când accesul pe la intrarea principală a fost oprit, pe motiv că se face curățenie în lăcăș, iar credincioșii au fost redirecționati spre intrarea laterală.
Speriați, sute de pelerini au forțat dispozitivul de jandarmi. Aproape 3 ore mai târziu, accesul în Catedrală a fost îngreunat, pentru că s-a ținut un Te Deum pentru Armata Română.
Ionuţ Moşteanu, ministrul Apărării: Este opțiunea Patriarhiei și le mulțumesc foarte mult pe această cale, pentru că au dat un spațiu în acest calendar din această săptămână Armatei Române, militarilor români, preoților din Armata Română, pentru a avea un moment pentru o slujbă. Au fost peste 2.000 de miliari, împreună cu familiile, și toți preoții militari. În tot acest timp s-a intrat și s-a ieșit din altar.
Patriarhia a transmis că accesul pelerinilor nu a fost restricționat nici în timpul slujbei, chiar dacă lăcașul era plin de militari.
În ultimele trei zile, peste 100.000 de oameni au trecut prin altarul Catedralei. A fost o provocare mai ales pentru cei veniți din țară cu mașinile.
Catedrala Mântuirii Neamului va rămâne deschisă până în 5 noiembrie.

