Peste 1000 de cehi au venit în România pentru a participa la Festivalul Banat din satul Eibenthal
Mare de turişti în gara din Orşova. Peste o mie de cehi au venit în România pentru a participa la Festivalul Banat din satul Eibenthal. Evenimentul, ajuns la a 14-a ediție, reunește cehi, dar și români dornici să se bucure de muzică, de peisaje şi de bucatele tradiționale ale acestei zone din Munţii Almăjului.
Cei peste o mie de turişti cehi care au venit la Festivalul Banat au parcurs traseul de aproape o zi dintre Praga şi Orşova, cu muzică şi voie bună.
Festivalul Banat este cel mai mare eveniment cultural ceh din afara granițelor Cehiei. Turiștii se cazează în casele localnicilor sau în corturile amplasate în spațiile special amenajate.
An de an, festivalul atrage tot mai mulți oameni și pune mica localitate Eibenthal pe harta turismului internațional.
Eibenthal are puțin peste 200 de locuitori, însă în cele patru zile de festival, satul se transformă într-un furnicar care are în centru o scenă pe care urcă formații rock şi folk din Cehia.
Festivalul Banat înseamnă, însă, mai mult decât muzică şi dans.
Satul Eibenthal, aflat la mai puţin de 40 de kilometri de Orşova, dar izolat în munţi, a fost înfiinţat de imperiul Austro-Ungar care a strămutat aici o întreagă comunitate de cehi.
După închiderea minei de cărbune din vecinătate în 2007, localitatea a reînviat datorită turismului.

