Comandantul Spitalului Militar din Capitală, Florentina Ioniță, control judiciar pe cauțiune. Suspiciuni de abuz, complicitate și uzurpare de calități oficiale

16 October 2025, 08:40 (actualizat 17 October 2025, 00:44)

Au fost percheziții la Spitalul Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila” București şi la alte 18 adrese din Capitală şi Ilfov. Procurorii militari ai DNA fac cercetări într-un dosar de corupţie în care ar fi implicate cadre medicale militare.

ACTUALIZARE Comandantul Spitalului Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila” București, generalul cu două stele Florentina Ioniță, a primit control judiciar pe cauțiune de 1 milion de lei, au precizat surse judiciare. Florentina Ioniță are și interdicția de a ocupa funcția de manager al unității medicale.

Este acuzată de procurori că ar fi aprobat, că ar fi semnat ilegal plăți către mai mulți experți în cadrul unui proiect oncologic. Mai este acuzată că ar fi semnat și aprobat cumul de funcții pentru mai mulți angajați, prejudiciul total în acest dosar fiind de 8,2 milioane de lei. Procurorii mai spun că, în urmă cu 4-5 ani, ar fi semnat toate aceste documente si state de plată în locul ministrului Apărării și în locul șefului Statului Major, relatează Alex Costache.

ACTUALIZARE Generalul cu două stele Florentina Ioniță, comandant al Spitalului Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila” București, a fost adusă la DNA pentru audieri.

ACTUALIZARE Ministrul Apărării, Ionuţ Moşteanu, a anunțat că a semnat şi înaintat şi documentele pentru trecerea în rezervă a comandantului spitalului, generalul cu două stele Florentina Ioniță.

ACTUALIZARE Ministrul Apărării, Ionuţ Moşteanu, despre ancheta DNA de la Spitalul Militar: În iunie, am decis să nu mai prelungesc mandatul managerului Florentina Ioniţă.

ACTUALIZARE 19 percheziții au făcut procurorii militari de la DNA, nu doar la Spitalul Militar din Capitală, ci și la domiciliul șefei unității medicale, generalul cu două stele Florentina Ioniță, întrucât ea este vizată în acest dosar. Aceasta este considerată o apropiată a generalului Ștefăniță Zisu, fostul șef al logisticii armatei.

Florentina Ioniță este unul dintre cei 17 suspecți care vor duși la sediul DNA. Ea este acuzată, potrivit surselor, de plăți nejustificate în cadrul unor proiecte europene, cumul de funcții, dar și pontaje fictive. Spre exemplu, s-a pontat ca fiind la serviciu, deși era în vacanță în Egipt.

Potrivt unor surse judiciare, prejudiciul estimat de anchetatori ar fi de peste 8 milioane de lei.

Florentina Ioniță, comandantul Spitalului Militar Central, este în funcție de 11 ani. A fost avansată în grad și decorată de atât de președintele Traian Băsescu, cât și de președintele Klaus Iohannis.

Procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie au transmis că efectuează, joi, percheziţii în municipiul Bucureşti şi în judeţul Ilfov într-un dosar în care se investighează fapte de corupţie săvârşite de către cadre medicale militare în perioada 2020 – 2023.

Potrivit unui comunicat al DNA, ca urmare a obţinerii autorizărilor legale de la instanţa competentă, sunt efectuate percheziţii domiciliare în 19 locaţii din Bucureşti şi judeţul Ilfov, dintre care una într-un birou aflat într-o instituţie publică, restul fiind domiciliile unor persoane fizice.

“Procurorii militari din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul pentru efectuarea urmăririi penale în cauze privind infracţiuni de corupţie săvârşite de militari efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârşirea de către cadre medicale militare a unor infracţiuni asimilate infracţiunilor de corupţie, în perioada 2020 – 2023”, se precizează în comunicat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite