Pep Guardiola: „Am o părere despre meciul de la Madrid și nu mi-o voi schimba”

Pep Guardiola, conferință de presă / captură video
Pep Guardiola, conferință de presă / captură video
13 March 2026, 16:51

Înfrângerea categorică în prima manșă a optimilor Champions League, la Madrid (Real-City 3-0) face încă valuri în Anglia, acolo unde echipa lui Pep Guardiola o va întâlni sâmbătă, de la ora 22.00 ora României, în Premier League, pe West Ham United, echipă aflată pe locul 18, retrogradabil, dar cu șanse de a se salva, care va aborda partida cu ”cetățenii” ca pe o veritabilă finală.

La rândul ei, Manchester City, aflată pe locul 2 în Premier League (la 7 puncte în spatele liderului Arsenal, dar cu un meci mai puțin disputat), cu șanse încă la titlu, are și ea mare nevoie de victorie cu ”ciocănarii”. Dar după dezastrul de pe Bernabeu, toate privirile presei și ale suporterilor sunt ațintite acum spre Guardiola.

Înfrângerea suferită de Manchester City în fața Real Madrid în turul optimilor de finală ale Ligii Campionilor nu numai că a pus echipa engleză cu spatele la zid în această dublă manșă, ci a declanșat și un val de critici la adresa lui Pep Guardiola, al cărui proiect la club este din nou analizat cu lupa.

Una dintre cele mai dure opinii a venit din partea lui Jamie Carragher, fost fundaș al echipei Liverpool și acum analist de televiziune, care a pus direct sub semnul întrebării moștenirea europeană a antrenorului spaniol. După cum a declarat la CBS după meci, bilanțul continental al antrenorului ar putea fi cu mult sub așteptări.

Cu siguranță este ultimul sezon al lui Guardiola la Manchester City. Câți ani a stat? Nouă sau zece? Doar o Ligă a Campionilor… cred că vor fi dezamăgiți”, a afirmat Carragher.

Declarația a aprins dezbaterea în Anglia. Deși City a dominat fotbalul englez în ultimii ani, performanța din Liga Campionilor rămâne în continuare principalul indicator al proiectului.

La conferința de presă dinaintea meciului cu West Ham, Guardiola a răspuns deschis la aceste critici. Redăm câteva dintre răspunsurile sale, preluate de ziarul madrilen AS.

Cum se simte echipa după înfrângerea în fața Realului Madrid?

Nu știu, vom vedea. Mâine va fi o seară importantă în Premier League, suntem obișnuiți cu acest gen de situații. Așa că mergem la următorul meci.

Te-ai gândit la echipa de start pe care ai aliniat-o pe Santiago Bernabéu?

Am pierdut multe meciuri decisive din Liga Campionilor. De multe, multe, multe ori. Am fost masacrat pentru deciziile luate. Nu este prima dată. În același timp, sunt aici până la final. Putem vorbi despre echipa de start împotriva Madridului, dar nu v-aș putea convinge pentru ce motive am pierdut. Dacă pierdem la Madrid, bine, e vina formației. Am câștigat sau am pierdut împotriva lui Newcastle? Atunci echipa de start a fost bună. Luăm mereu decizii și mă gândesc mult la ce este cel mai bine pentru echipă. Sunt trei meciuri importante.

Simți presiunea acestor meciuri cheie?

Este o plăcere să fiu aici. Sezonul trecut nu am putut trăi asta, așa că este bine. Am spus mereu că, atunci când ajungi la ultimele zece meciuri – acum mai sunt opt – toată lumea are ceva de jucat. Europa League, calificarea în Liga Campionilor… acum nu mai există a doua șansă.

Cum se simte Haaland? Va putea juca?

Da, se simte bine.

Credeți că noilor jucători le lipsește experiența în acest tip de meciuri?

Bernardo și Dias au experiență. Între primul și al doilea gol am ajuns de cinci ori la linia de fund, dar am ratat ultima pasă. Am fost mai agresivi fără minge. Sunt situații dificil de gestionat. Nu am creat multe ocazii. Avem experiență pe Etihad, aici am marcat goluri.

Cum puteți reveni în această dublă manșă pe Etihad?

West Ham. La asta mă gândesc acum, iar apoi la Madrid. Trebuie să ne jucăm jocul nostru, asta va dicta soarta dublei manșe. Vom vedea marți, campionatul este titlul cel mai dificil.

Veți face schimbări? Cum va afecta asta mentalitatea echipei?

Când câștigi multe titluri, fiecare meci este important. Vom lupta până la capăt. Trebuie să călătorim mult, nu putem juca mereu cu același unsprezece. Nu mă gândesc la ce am câștigat, ci la West Ham. Înțeleg că întrebați despre Madrid, dar sunt concentrat pe West Ham și pe Espírito Santo.

De ce credeți că echipei dumneavoastră îi este atât de greu în Premier League în aceste două sezoane?

Nu este prima dată când a fost complicat. Liga engleză era cea mai bună din lume, iar noi eram cei mai buni, dar după ce s-a întâmplat în timpul săptămânii, nu mai este așa. Sunt sigur că liga noastră este una incredibilă. Înainte, nimeni nu vorbea despre Norvegia, iar acum Bodo este fantastic. Am părerea mea despre ce s-a întâmplat la Madrid și vor fi schimbări. Am fi putut face mai bine. În prima repriză, înainte de gol, am jucat excepțional, am fost o amenințare. Apoi au venit golurile, iar calitatea lui Valverde a schimbat meciul. Ni s-a acordat un penalty care, îmi pare rău, dar nu cred că a fost penalty. Donnarumma atinge mingea. Apoi am avut o ocazie clară cu O’Reilly, dar Courtois a făcut o paradă incredibilă.

Credeți că West Ham va fi un adversar deosebit de dificil, având în vedere că au nevoie disperată de puncte?

Și noi avem nevoie disperată de puncte.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite