Pensiile private din Pilonul 2 și 3, impozitate. Specialist, la emisiunea ”Banii, azi”: Prin eșalonare avem posibilitatea să reducem nivelul total al CASS și al impozitului pe care îl avem de plată
Statul va reţine 10% pentru Sănătate din toate pensiile care depăşesc 3.000 de lei, inclusiv cele private. De la 1 august, românii vor plăti CASS și pentru banii virați în fondurile de pensii, atât în cazul pensiilor private obligatorii – Pilonul 2, cât și în cazul celor facultative – Pilonul 3.
Invitat la “Banii, azi”, George Moț, specialist în pensii private, a explicat că o soluție ar putea fi opțiunea pentru plata eșalonată pe mai mulți ani a pensiei, astfel încât contribuția pentru sănătate să fie mai mică.
Dar și în această situație există riscul ca inflația să afecteze grav economiile pensionarilor. O decizie e așteptată azi în ședința de Guvern.
George Moț, specialist pensii private: Plata unică înseamnă că vrem să retragem toți banii pe care i-am acumulat într-o singură tranșă – să zicem că am acumulat 50.000 de lei. Automat, vom avea de plătit niște taxe la această sumă. Atunci când eșalonăm, putem să împărțim acei 50.000 în rate ceva mai mici, pentru că deducerea de care vorbeam mai devreme, de 3.000 de lei, se aplică la fiecare rată. Și, în felul acesta, avem posibilitatea să reducem nivelul total al CASS și, eventual, și al impozitului pe care îl avem de plată. Dar, odată ce ai intrat în plată eșalonată, banii pe care nu i-ai încasat – banii rămași de plată – nu mai sunt investiți, nu iau nicio dobândă de cont curent, ceea ce înseamnă că banii tăi vor fi mâncați de inflație.
Guvernul urmează să aprobe, în şedinţa de joi, un proiect de lege privind plata pensiilor private. Proiectul a survenit recomandării prioritare a OCDE referitoare la necesitatea elaborării cadrului legislativ primar cu privire la plata pensiilor private.

