Pelerinajul Tinerilor pe Jos de la Iclod la Mănăstirea Nicula, o tradiție dedicată Maicii Domnului în Postul Paștelui

5 April 2025, 19:00 (actualizat 5 April 2025, 19:02)

Zi emoționantă pentru o mie de tineri creștini ortodocși din Transilvania, care merg pe jos, în pelerinaj, aproape 20 de kilometri, până la Mănăstirea Nicula. Tinerii au primit binecuvântarea arhiepiscopului Vadului, Feleacului și Clujului, apoi au pornit într-o călătorie cu încărcătură spirituală deosebită.

Tinerii s-au strâns de dimineață la Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca, unde au primit binecuvântarea Înalt Preasfințitului Andrei. Pentru mulți credincioși, participarea la pelerinajul tinerilor a devenit o tradiție. Alții au acceptat provocarea pentru prima dată.

ÎPS Andrei Andreicuț, Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului: Știm că icoana maicii Domnului de la Nicula este făcătoare de minuni. Se prezintă în fața ei cu dorurile lor, cu problemele lor, cu dorințele lor. O rugăm pe Maica Domnului să le primească rugăciunile.

Din Cluj-Napoca, tinerii au plecat în zeci de autocare spre Iclod. Localitatea are o semnificație aparte pentru credincioșii ortodocși.

Ciprian Negreanu, preot misionar al studenţilor în Campusul Haşdeu, Cluj-Napoca: Aici, la Iclod, a locuit și a viețuit acel preot Luca din Iclod, care a pictat icoana Maicii Domnului din Nicula. Și el a dus-o, e aici într-o căruță și ne-am gândit să facem acest drum al icoanei din Nicula să-l refacem în fiecare an.

De la an de an, tot mai mulți tineri participă la pelerinaj și merg pe jos cei 18 kilometri dintre Iclod și Mănăstirea Nicula.

Anul acesta este un record al acestui pelerinaj, deoarece participă peste o mie de persoane.

Pelerinajul Tinerilor pe Jos este o tradiție dedicată Maicii Domnului și se organizează în a cincea săptămână din Postul Paștelui.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite