Patru persoane au murit și una este în stare gravă după ce o telecabină s-a prăbușit în Italia

Foto: Captura Corriere della Sera
17 April 2025, 21:50 (actualizat 18 April 2025, 10:21)

Patru trei persoane și-au pierdut viața joi după-amiaza și una este în stare gravă, după ce o telecabină a căzut în regiunea Napoli, în sudul Italiei, relatează AFP și Corriere della Sera.

Ultimele știri, acum cinci minute, au fost că sunt trei sau patru morți și dispăruți, nu este clar‘, a declarat un funcționar din comuna Castellammare di Stabia, unde s-a produs accidentul.

Patru persoane și-au pierdut viața, iar o a cincea se află în stare foarte gravă în urma dramaticului accident care a avut loc la Castellammare di Stabia, în provincia Napoli. În jurul orei 15, un cablu al telecabinei de pe muntele Faito s-a rupt, lăsând suspendate în aer cele două cabine ale instalației, cu 14 persoane la bord — turiști și angajați, potrivit Corriere della Sera.

După trei ore, cabina cea mai apropiată de stația de pe munte, cu 5 persoane la bord, a căzut și s-a izbit de primul pilon, potrivit publicației italiene. Patru persoane au murit în urma prăbușirii violente. O a cincea persoană, grav rănită, a fost transportată în cod roșu la Spitalul del Mare.

Parchetul din Torre Annunziata a deschis o anchetă în legătură cu dezastrul și a pus instalația sub sechestru.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite