Patru sportivi reprezintă România la Campionatele Europene de Patinaj artistic de la Tallin. Pentru prima dată în istorie, avem concurenți în proba de dans
În Estonia au debutat miercuri Campionatele Europene de patinaj artistic, iar România este reprezentată, în premieră, de patru sportivi. În proba feminină, concurează Julia Sauter, originară din Germania, și Ana Sofia Beșchea, în timp ce în proba de dans avem reprezentanți în premieră absolută: perechea formată din americanul Shiloh Judd și Emilia Ziobrowska din Polonia.
Ana Sofia Beșchea este singura din echipa României, născută în țara noastră și vorbitoare de limbă română, notează Radio România Actualități.
“M-am întâlnit cu dansatorii la aeroport, când am ajuns în Estonia. Am observat și eu că suntem o echipă mult mai mare. Mă simțeam foarte bine la gândul că acum România are sportivi la Europene și suntem mai mulți. În același timp, sunt singura care vorbește limba română și mă simt de parcă suntem un pic diferiți. Totuși, mă bucur că am ajuns și așa în punctul acesta. Sper ca pe viitor să avem instructura necesară, care să ne permită să avem și sportivi români la dansuri, la perechi“, a declarat Ana Sofia în exclusivitate pentru Radio România Actualități.
România va avea pentru prima oară în istorie o echipă în proba de dans pe gheaţă a unei ediţii a Campionatelor Europene.
Emilia Monika Ziobrowska (20 de ani, născută în Polonia) şi Shiloh Douglas Judd (29 de ani, născut în SUA) se antrenează în Statele Unite ale Americii, la Ion Ice Dance Academy, din apropiere de Washington, care îi aparţine lui Luiz Taifas, patinator născut la Buzău care a reprezentat România în competiţii internaţionale în anii ’90.

