Patru pasaje importante din București vor fi reconsolidate. Primăria a anunțat că lucrările vor dura între 17 și 33 de luni, însă nu a comunicat încă data începerii lor

6 aprilie 2026, 19:42 (actualizat 6 aprilie 2026, 19:53)

Patru pasaje subterane și un pod intens circulate din Capitală vor fi reabilitate. Acestea sunt încadrate în clasa 5 din 5 risc seismic și pot oricând intra în colaps sub acțiunea utilizării normale și nu neapărat a unui cutremur, susțin inginerii structuriști. Primăria a anunțat că lucrările vor dura între 17 și 33 de luni, însă nu a comunicat încă data începerii lor.

Pasajul Victoriei este un nod important de circulație în centrul Capitalei. A fost construit în 1987 și are o lungime de 635 de metri. Este tranzitat zilnic de mașini, dar și de tramvaiele liniilor 1 și 10.
  
Dragos Porojnicu, reporter TVR: Pasajul Victoriei nu a mai fost reabilitat din 2009 și este într-o stare critică. Are degradări la structura de rezistență, infiltrații, fisuri, armături corodate, probleme la calea de rulare a tramvaiului și deficiențe majore la sistemele de drenaj și iluminat.

Lucrările, care includ tronsoanele pentru traficul auto, tramvaie și pietoni vor dura 2 ani, după ce proiectarea va fi gata. Deocamdată, proiectul trebuie scos la licitație publică. Vor fi reabilitate și pasajele Lujerului, Bucur Obor și Podul Băneasa. Toate au risc seismic de gradul 5, sunt pline de fisuri și infiltrații.

Matei Sumbasacu, inginer structurist: Stare tehnică V este starea critică. Adică în cazul lor ne putem aștepta la degradări iminente și chiar la colapsuri parțiale sau totale sub acțiunea utilizării normale, în lipsa unui cutremur, nici nu intră la socoteală în aceste expertize.

Pentru bucureșteni și pentru locuitorii din alte orașe care ajung în capitală, urmează luni de haos în trafic. Oamenii se tem și că termenele anunțate se vor prelungi, așa cum s-a întâmplat cu alte proiecte.

Mihai Stoica, specialist în mobilitate urbană: Am ajuns într-un risc major cu aceste pasaje, dar este un moment bun pentru a lua decizii care să susțină această tranziție structurală către transportul în comun și microbilitate și reducerea numărului de călătorii cu mașina. Din perspectiva primăriei, ar trebuie să existe și un plan cu măsuri pe care să le comunice oamenilor.

Lucrările vor fi făcute de Administrația Străzilor.



Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite