Patru jurnaliști ruși care au colaborat cu asociația anticorupție a lui Alexei Navalnîi au fost condamnați la închisoare într-o colonie penitenciară

Omagiu lui Aleksei Navalnîi/Foto: Profimedia Images
16 April 2025, 18:29

5 ani și jumătate de închisoare pentru patru jurnaliști ruși care au colaborat cu asociația anticorupție a disidentului Alexei Navalnîi. Magistrații unui tribunal din Moscova i-au condamnat pe cei 4 care erau acuzați de extremism.

Jurnaliștii au negat acuzațiile spunând că și-au făcut doar meseria de jurnalist.

Procesul lor s-a desfășurat cu ușile închise, iar instanța a hotărât ca aceștia să își ispășească pedeapsa într-o colonie penitenciară similară celei în care și-a găsit sfârșitul Alexei Navalnîi.

Procesul face parte dintr-o campanie dură a Kremlinului împotriva opozanților săi în cadrul căreia sunt deschise dosare penale atât ziariștilor, politicienilor sau rușilor de rând, care critică acțiunile Kremlinului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite