Patru asistente şi infirmiere, urmărite penal în cazul incendiului din 2021 de la Spitalul Județean Ploiești, soldat cu două decese
Patru persoane, asistente şi infirmiere, sunt urmărite penal în dosarul constituit în urma incendiului care s-a produs, în toamna anului 2021, la Secţia de Boli Infecţioase a Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Ploieşti, evenimentul soldându-se cu decesul a doi pacienţi.
În acest caz se fac cercetări pentru distrugere din culpă şi nerespectarea măsurilor legale de securitate şi sănătate în muncă, a declarat purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova, Marius Romaş, pentru Agerpres.
Incendiul a fost cauzat de un scurtcircuit electric produs într-o atmosferă saturată de oxigen, a precizat sursa citată.
Două persoane – în vârstă de 74, respectiv 75 de ani – au decedat în urma unui incendiu izbucnit, la data de 11 noiembrie 2021, într-un salon al al Secţiei de Boli Infecţioase a SJU, unde erau trataţi pacienţi COVID. De asemenea, o infirmieră a suferit arsuri.
Directorul Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Ploieşti, Bogdan Nica, a declarat la acel moment că în procesul verbal al pompierilor întocmit în urma incendiului se vorbeşte despre un posibil scurtcircuit produs la o priză ca şi cauză a evenimentului.
“Dânşii opinează, fără să aibă părere definitivă, că se pare că, mişcându-se un pat, s-a atins o priză din perete şi probabil acolo s-a produs un scurtcircuit”, a spus atunci Nica, într-o declaraţie de presă susţinută la sediul administrativ al SJU.
El a arătat că, la un control anterior, reprezentanţii ISU Prahova nu au depistat nereguli la Secţia de Boli Infecţioase, singura problemă semnalată fiind legată de numărul de extinctoare, care între timp a fost remediată.
Pe de altă parte, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Prahova a transmis, la acel moment, că Secţia de Boli Infecţioase a Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Ploieşti nu deţine autorizaţie de securitate la incendiu, aceasta fiind amendată pentru lipsa documentului.

